Słowacja, Litwa, Węgry, Rumunia, Bułgaria i inne kraje przygotowują się – wzorem Polski – do zmiany umów z dostawcami tzw. szczepionek na COVID-19. W czwartek odbędą się rozmowy w tej sprawie z przedstawicielami Moderny, a na początek przyszłego tygodnia z przedstawicielami Pfizera. Chodzi o ok. 70 mln dawek tzw. szczepionek przeciw COVID-19. O sprawie informują w czwartkowym wydaniu „Dziennik Gazeta Prawna” i serwis GazetaPrawna.pl.
„Z naszych informacji wynika, że tuż po tym, jak Polska ogłosiła, że zrywa umowę na dostawy, Bratysława miała wysłać Polakom list z gratulacjami. Teraz razem z innymi państwami regionu zastanawia się nad przeformułowaniem umowy. U wszystkich zamówienia przekraczają potrzeby”, czytamy w „DGP”.
Co ciekawe nie tylko kraje „naszego regionu” chcą renegocjacji, a nawet zerwania umów z dostawcami tzw. szczepionek. Chce tego również m.in. Francja. Z informacji DGP wynika, że w rozmowy zaangażował się prezydent Emmanuel Macron.
Wesprzyj nas już teraz!
Dziennik opisuje również, jak wygląda sytuacja na linii Polska – dostawcy tzw. szczepionek. „Problemem jest to, że Polska w negocjacjach nie bardzo może liczyć na wsparcie Komisji Europejskiej. Wbrew oficjalnym odpowiedziom nie jest zbyt pomocna w rozmowach z Pfizerem”, czytamy.
Z informacji Reutersa sprzed kilku dni wynika, że UE nie jest przekonana co do polskiej argumentacji – rząd wskazuje m.in. wojnę w Ukrainie i koszty, jakie ponosi w związku z inwazją Rosji. Z jednej strony dlatego, że przyjęcie uchodźców, w tym pomoc medyczna, mocno obciąża polski budżet, z drugiej strony była to nieprzewidziana okoliczność. „Stąd Polska chce użyć klauzuli siły wyższej. Chodzi o zmianę okoliczności, której nie można było uniknąć. Obok takich zdarzeń, jak powódź, pożar, wybuch wulkanu, trzęsienie ziemi, w grę wchodzą te związane z działaniami wojennymi lub z innymi operacjami sił zbrojnych, również np. akty terrorystyczne. Chcący zachować anonimowość urzędnik Komisji Europejskiej przekonywał we wtorek w rozmowie z Agencją Reutera, że Polska nie ma racjonalnego uzasadnienia, by powołać się na klauzulę siły wyższej, która umożliwiłaby rezygnację z zakupu kolejnych transz szczepionek Pfizera”, podkreśla „DGP.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”, GazetaPrawna.pl
TK