25 czerwca 2024

Dania pionierem ekoszaleństwa. Podatek od emisji CO2 w rolnictwie już od 2030 roku

(Źródło: pixabay.com)

Dania jako pierwszy kraj na świecie wprowadzi od 2030 roku podatek od emisji dwutlenku węgla w rolnictwie. Porozumienie w tej sprawie duński rząd zawarł ze stroną społeczną. Dokument już został okrzyknięty „historycznym” oraz „wzorem do naśladowania”.

Jak ustaliły strony, duńscy rolnicy od 2030 roku zapłacą 120 koron (ok. 69 złotych) za tonę wyemitowanego CO2, a od 2035 roku – 300 koron (ok. 172 złote). Przewidziano ulgi i wyjątki, np. rolnicy posiadający zwierzęta gospodarskie zapłacą za 40 proc. emisji. Konstrukcja opłaty ma zachęcać do stosowania bardziej przyjaznych dla klimatu technologii, nawozów oraz paszy.

Ustanowiony zostanie również fundusz, który udzielać będzie dotacji na przekształcenie 140 tys. hektarów gruntów rolnych na nizinach w cenne przyrodniczo łąki i rozlewiska. Rząd chce również na dotychczasowych terenach rolniczych posadzić 250 tys. hektarów lasów do 2045 roku. Obszar ten można porównać do trzeciej największej duńskiej wyspy Fionii z miastem Odense.

Wesprzyj nas już teraz!

Według szacunków rządu w 2030 roku rolnictwo będzie odpowiadać za połowę obciążeń klimatycznych Danii, a ich redukcja jest konieczna, aby osiągnąć cele UE.

Umowa jest szeroko komentowana w mediach i określana jako „historyczna”, a także „będąca wzorem do naśladowania przez inne państwa UE”. Dotychczas podobne obciążenie ponosił jedynie przemysł. W mediach podkreśla się też zrozumienie ze strony rolników, którzy coraz częściej dostrzegają negatywny wpływ zmian klimatycznych na produkcję żywności.

Umowa i tak nie satysfakcjonuje aktywistów klimatycznych z duńskiego oddziału Greenpeace, którzy porozumienie określają jako zbyt mało ambitne i krytykują rząd m.in. za zbyt późne wprowadzenie podatku w życie.

Porozumienie z rządem socjaldemokratów, Partii Liberalnej i Umiarkowanych, podpisały organizacje rolników, producentów żywności oraz ochrony środowiska. Ma ono zostać jesienią zaakceptowane przez duński parlament.

Nowemu podatkowi w rolnictwie przeciwne jest ugrupowanie Duńscy Demokraci, które obawia się utraty 1000 miejsc pracy oraz podwyżek cen żywności.

Eksperci w opublikowanym w lutym raporcie, zamówionym przez rząd, zaproponowali trzy alternatywne stawki podatku od CO2 w rolnictwie: 125 koron, 375 koron lub 750 koron. Jak oszacowano, gdyby w życie wcielono najdroższy wariant opłaty klimatycznej, cena wołowiny wzrosłaby o 10 proc., wieprzowiny o 2 proc., a mleka o 5 proc.

Źródło: PAP/Oprac.MA

pap logo

 

 

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 58 055 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram