Amerykańscy naukowcy przez 20 lat badali wszystkie „wzloty i upadki” małżeńskiego życia ponad 2 tys. par i odkryli silne powiązanie między szczęśliwym życiem małżeńskim a dobrym zdrowiem.
To było jedno z najdłuższych badań grupy ekspertów z amerykańskich Ohio i Nebraski. W latach 1980 – 2000 przebadali oni ponad 2 tys. par małżeńskich. Wszyscy byli odpytywani ze stanu ich relacji oraz uczuć. Na koniec proszono o cenę samopoczucia.
Wesprzyj nas już teraz!
Wnioski? Małżeńskie pary, których małżeństwa były burzliwe i pełne trudno przezwyciężalnych kryzysów, deklarowały, że cieszą się słabym zdrowiem. Natomiast w przypadku tych małżeństw, które z powodzeniem przezwyciężały kryzysy i pielęgnowały małżeńskie szczęście, deklaracje dotyczące samopoczucia brzmiały już zupełnie inaczej – szczęśliwi małżonkowie cieszyli się dobrym zdrowiem. Uzyskiwano taki efekt zarówno u młodszych jak i u starszych małżeństw.
We wnioskach z badania naukowcy stwierdzili, że ważną rolę w szczęściu małżeńskim odgrywa aktywność obojga małżonków zmierzająca do umacniania więzi. Osoby, które praktykowały pogłębianie relacji małżeńskiej cieszą się znacznie lepszym zdrowiem niż ci, którzy je zaniedbywali.
– Kondycja małżeństwa i kondycja zdrowotna idą ze sobą w parze. To jasne – stwierdził prof. Cody Hollist z University of Nebrasca-Lincoln.
Źródło: telegrach.co.uk
ged