8 lutego 2022

DDM i lockdowny przyczyniły się do spadku liczby zgonów zaledwie o…0,2 proc.? Zaskakujące wyniki badań

(pixabay.com)

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez grupę naukowców, w tym profesora ekonomii na Uniwersytecie Johna Hopkinsa, tzw. niefarmakologiczne narzędzia walki z wirusem (NPI) miały znikomy wpływ na powstrzymanie zakażeń i zmniejszenie liczby zgonów z powodu Covid-19.

Takie wnioski wynikają z metaanalizy 24 badań z Europy i Stanów Zjednoczonych, przeprowadzonych na celu sprawdzenia skuteczności lockdownów. Zdaniem autorów, przyjęte we wczesnej fazie pandemii blokady miały „niewielki lub żaden wpływ na śmiertelność i liczbę infekcji COVID-19”. W przypadku zgonów z powodu Covid-19, zmniejszenie śmiertelności wyniosło w momencie najostrzejszego lockdownu, jedynie około 0,2 procent.

„Nie znajdujemy dowodów na to, że lockdowny, zamknięcia szkół, zamknięcia granic i ograniczanie zgromadzeń miały zauważalny wpływ na śmiertelność COVID-19” – konkludują naukowcy we wnioskach. Dokument został opracowany przez Steve’a Hanke, profesora ekonomii stosowanej na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa oraz dyrektora Troubled Currencies Project w libertariańskim Cato Institute. Współautorami byli Jonas Herby z Centrum Studiów Politycznych w Kopenhadze i Lars Jonung, ekonomista z Uniwersytetu w Lund.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak podkreślają autorzy, ich definicja NPI zakłada każdą interwencję rządu, bezpośrednio ograniczającą życie społeczne, jak np. zamykanie szkół lub firm, czy wprowadzenie obowiązkowych masek w przestrzeni otwartej. W tym świetle, definicja NPI nie obejmuje rekomendacji rządowych, kampanii informacyjnych, dostępu do masowych testów, czy zachęt przestrzegania dystansu społecznego.

Naukowcy podają w wątpliwość założenia modeli matematycznych prof. Neila Fergusona, które przewidywały skuteczność lockdownów na poziomie 98 proc. redukcji zgonów. Prace Imperial College w Londynie posłużyły wielu gremiom eksperckim na początku pandemii jako podstawa do wprowadzania decyzji o wprowadzeniu lockdownów. Sam autor został odsunięty z roli doradcy rządu brytyjskiego w atmosferze skandalu, po tym jak w czasie twardego lockdownu regularnie odwiedzał kochankę.

Artykuł „Przegląd literatury i metaanalizy skuteczności lockdownów w walce z COVID-19”, opublikowany pod szyldem Uniwersytetu Johna Hopkinsa nie przeszedł jeszcze naukowej recenzji.

Źródło: dorzeczy.pl / sites.krieger.jhu.edu / forbes.com
PR

 

„Dr Lockdown”. Człowiek, który wymyślił nam koszmar

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 153 262 zł cel: 300 000 zł
51%
wybierz kwotę:
Wspieram