3 czerwca 2022

Decyzja z podtekstami. Dlaczego Watykan zawiesił święcenia w diecezji Fréjus-Toulon?

(Arcybiskup Marsylii, bp Jean-Marc Aveline. Fot. Twitter/Aimer Notre-Dame de Paris)

Zaplanowane na koniec czerwca święcenia diakonatu i kapłaństwa w seminarium duchownym w Tulonie nie odbędą się. Watykan zakwestionował restrukturyzację seminarium i politykę przyjmowania, w szczególności członków nowych wspólnot. To bezprecedensowa decyzja, która wywołała szok tamtejszych katolików. Została uznana za swoiste wotum nieufności wobec programu duszpasterskiego diecezji i jej ordynariusza. Media dodają, że chodzi tu o to, że seminarium przyjęło „zbyt wielu tradycjonalistów”.

To wydarzenie niespotykane dotąd w Kościele Francji, który ma tak wiele problemów z powołaniami. Watykan nakazał biskupowi wstrzymanie święceń łącznie sześciu diakonów i czterech księży, które miały odbyć się już za trzy tygodnie. Oficjalnie są „zawieszone”, ale żadnego nowego terminu nie podano.

Biskup Dominique Rey (lat 69) jest biskupem Fréjus Toulon od dwudziestu dwóch lat. W wydanym przez siebie oficjalnym komunikacie prasowym z dnia 2 czerwca 2022 r. wyjaśnia, że po „braterskiej wizycie na prośbę Rzymu” przeprowadzonej przez arcybiskupa metropolitę Marsylii Jeana-Marca Aveline w 2021 r., który sprawuje jurysdykcję nad diecezją Fréjus Toulon, „poproszono go o odroczenie święceń diakońskich i kapłańskich przewidzianych na koniec czerwca”.

Wesprzyj nas już teraz!

Bikup Rey nie ukrywa „bólu” i mówi o „próbie dla tych, którzy mieli otrzymać święcenia”. W jego otoczeniu mówi się wprost o „brutalnej decyzji” i „szoku dla diecezji”. W oficjalnym komunikacie czytamy m.in.:

„W ostatnich miesiącach arcybiskup metropolita naszej prowincji, bp Aveline, arcybiskup Marsylii, przeprowadził na prośbę Rzymu wizytę braterską w naszej diecezji. Oprócz wielu wspaniałych owoców, które niesie ze sobą głoszenie Ewangelii i misja zaangażowanych chrześcijan – duchownych, konsekrowanych i świeckich – w naszej diecezji, omówiono pytania, jakie zadają sobie niektóre rzymskie dykasterie dotyczące restrukturyzacji seminarium. Rozmowa na te tematy, jeszcze niedawno przeprowadzona z kardynałem Ouelletem, prefektem Kongregacji ds. Biskupów, umożliwiła dostarczenie użytecznych dodatkowych informacji. W oczekiwaniu na kontynuację tych trwających rozmów z rzymskimi dykasteriami, poproszono nas o odroczenie święceń diakonalnych i kapłańskich zaplanowanych na koniec czerwca. Przyjmujemy tę prośbę z bólem i ufnością, świadomi próby, jaką stanowi ona przede wszystkim dla tych, którzy mieli otrzymać święcenia kapłańskie. (…) Zachęcam każdego z was do modlitwy również za naszą diecezję w oczekiwaniu na wyjaśnienie sytuacji dla dobra wszystkich”.

Bp Dominique Rey został mianowany ordynariuszem diecezji w 2000 roku przez Jana Pawła II. Sakry biskupiej udzielił mu kard. Jean-Marie Lustiger. Jako jeden z nielicznych hierarchów francuskich, od lat jest otwarcie zaangażowany w obronę wartości życia. W 2008 roku poparł Marsz dla Życia, o którym mówił, że jest „szczególnie istotny dla osiągnięcia nowej zmiany kulturowej na rzecz promocji życia dziecka poczętego”. W 2013 r. poparł protest zorganizowany przez Manif pour Tous przeciwko pseudo-małżeństwom osób tej samej płci, a w 2019 r. osobiście brał udział w „Marchons Enfants”, przeciwko ustawie o bioetyce otwierającej in vitro dla par lesbijskich i kobiet samotnych. Jest też autorem książki, w której demaskuje niezgodności idei masońskich z doktryną katolicką (Peut-on être chrétien et franc-maçon?, wyd. Salvator, Paris, 2007).

Arcybiskup Marsylii abp Jean-Marc Aveline, który wizytował diecezję i wydał opinię o wstrzymaniu święceń kapłanów to jeden z 16 nowych kardynałów, którzy mają otrzymać ten tytuł 27 sierpnia i wezmą udział w konklawe obierającym następnego papieża. W 2007 roku hierarcha został mianowany wikariuszem generalnym archidiecezji marsylskiej. Wybrano go również konsultantem Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. W 2013 r. papież Franciszek przyznał mu godność biskupa pomocniczego w Marsylii. Mówi się o nim, że jest jednym „z najbardziej bergogliańskich biskupów we Francji”. Argentyński papież powierzył mu archidiecezję Marsylii. Dostąpił przywileju długiej, osobistej audiencji u Franciszka, a wydany później komunikat mówił, że obydwaj podzielają idee „teologii śródziemnomorskiej”. Ma to być „dialog i wymiana między narodami regionu Morza Śródziemnego, które rozepną wielki namiot pokoju”.

Chodzi o poparcie migracji („braterstwo i solidarność”) i „pokojowy dialog islamem”. „Marsylia to więcej niż miasto: to przesłanie! Przesłanie, w którym niepokój miesza się z nadzieją” – takimi słowami abp Aveline zwracał się z kolei w 2021 roku do prezydenta Republiki Emmanuela Macrona, który odwiedził to portowe i coraz bardziej opanowane przez migrantów miasto.

Pewne wnioski z decyzji o zawieszeniu święceń w diecezji Frejus-Tulon nasuwają się same.

 

Bogdan Dobosz

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram