Tablica poświęcona utrwalaczom władzy ludowej, zainstalowana na ścianie Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku została w poniedziałek zdemontowana. Podobne tablice, tego samego dnia, zostaną zdjęte w trzech innych miastach Polski.
W poniedziałkowym demontażu tablicy w Białymstoku wziął udział m.in. Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, dr hab. Piotr Kardela dyrektor oddziału IPN w Białymstoku oraz mieszkańcy miasta.
Wesprzyj nas już teraz!
Na tablicy zainstalowanej w 1990 roku na ścianie Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku umieszczono słowa: „W hołdzie policjantom i milicjantom poległym w walce o wolność ojczyzny i narodu”. Jest to treść zakłamująca historię, gdyż milicja nie walczyła o wolną Polskę, ale zwalczała polskich patriotów, żołnierzy podziemia niepodległościowego, a później działaczy opozycji solidarnościowej. Informacja na tablicy zainstalowanej w roku 1990 o policjantach poległych po wojnie w walce o wolną Polskę ma się też nijak do rzeczywistości, gdyż po wojnie Policja powstała na nowo dopiero w marcu 1990 roku.
Właściwie nikt z decydentów Policji nie wie dziś, kto i po co kazał powiesić tę tablicę. Razi ona tym bardziej, że od roku na ścianie budynku stojącego naprzeciw komendy wojewódzkiej Policji wymalowany jest piękny mural poświęcony prawdziwym obrońcom wolnej Polski – Żołnierzom Niezłomnym.
Także w poniedziałek odbędzie się demontaż tablic upamiętniających funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa w Komendzie Miejskiej Policji w Toruniu (ul. Grudziądzka 17), Komendzie Miejskiej Policji w Bielsku Białej (ul. Rychlińskiego 17) oraz w Komendzie Powiatowej Policji w Lubaczowie (ul. Słowackiego 14).
Już rok temu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało Policji polecenie wykonania spisu tablic, obelisków, pomników upamiętniających funkcjonariuszy Milicji, ORMO, ZOMO i SB. W każdym z województw Policja znalazła takie relikty komunizmu. Wśród nich są upamiętnienia funkcjonariuszy państwa komunistycznego, którzy zginęli w walce z żołnierzami podziemia niepodległościowego m.in. AK, NSZ, WiN. Między nimi jest obelisk w gminnej miejscowości Świętajno na Mazurach, upamiętniający funkcjonariusza MO Jana Dutkowskiego, który zginął w roku 1946 w starciu Milicji z żołnierzami oddziału NZW. Obecnie MSWiA rozpoczęło usuwanie wszystkich tych upamiętnień utrwalaczy władzy ludowej.
Adam Białous