30 lipca 2024

Diakonat kobiet tylko w niektórych krajach? Tego chcieliby Niemcy

(Oprac. GS/PCh24.pl)

Jeden z najważniejszych niemieckich działaczy misyjnych uważa, że Synod o Synodalności może wypracować rozwiązania, które zadowolą wszystkich: Niemcy będą mieć diakonat dla kobiet, a inni niekoniecznie. Pozwoli to na zachowanie jedności, przy jednoczesnym kultywowaniu różnorodności.

Ks. Dirk Bingener jest szefem organizacji Missio z siedzibą w Akwizgranie. Missio prowadzi działalność w krajach globalnego południa, dysponując każdego roku kilkunastoma milionami euro tylko z podatku kościelnego, nie mówiąc o innych wpływach i datkach. Ponadto ks. Bingener kieruje analogiczną organizacją pomocową, tyle, że skupiającą się na pomocy dzieciom – Sternsinger Kindermissionswerk.

W rozmowie z portalem Katholisch.de ks. Bingener przekonywał, że ma nadzieję na decyzję Synodu o Synodalności w zakresie zmian w Kościele. Chodzi na przykład o diakonat kobiet, który zaproponowali niemieccy biskupi.

Wesprzyj nas już teraz!

Zbyt długo używano u nas argumentu, że trzeba czekać na Kościół powszechny – powiedział.

Trzeba zapewnić jedność, ale zarazem potrzeba zróżnicowanych odpowiedzi na różne sytuacje życiowe. W moich podróżach w ciągu ostatnich pięciu lat zobaczyłem, jak odmiennie żyją ludzie. Trzeba w związku z tym możliwości udzielania różnych odpowiedzi i woli, by naprawdę zrozumieć innego – powiedział.

Jednym z podstawowych haseł synodalnych jest „jedność w różnorodności”. Sprawy, które wzbudzają na całym świecie odmienne opinie, zostały przez papieża Franciszka skierowane do specjalnych 10 Komisji Synodalnych. To między innymi kwestia diakonatu kobiet czy moralności seksualnej. Franciszek chce, aby komisje wypracowały swoje rozwiązania, które przedłożą mu w przyszłym roku.

Progresiści dążą do przyjęcia we wszystkim naczelnej zasady różnorodności, tak, by mogli wprowadzać swoje rozwiązania u siebie, nie przejmując się Kościołem w Afryce, Azji czy takich krajach jak Polska.

W praktyce weszło to już w życie po Amoris laetitia i Fiducia supplicans. Komunia dla rozwodników i błogosławienie par LGBT jest dziś częścią zwykłej praktyki niektórych diecezji, podczas gdy w innych takich rzeczy nie ma. 

Stąd nadzieja takich ludzi jak ks. Bingener, że to samo mogłoby dotyczyć w przyszłości choćby diakonatu kobiet.

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 30 792 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram