19 stycznia 2013

Benedykt XVI podniósł 18 stycznia dotychczasowy egzarchat dla wiernych ukraińskich obrządku bizantyńskiego w Wielkiej Brytanii do rangi eparchii (diecezji). Nowa jednostka będzie odtąd nosić tytuł Świętej Rodziny z Londynu dla Ukraińców Bizantyńskich. Jednocześnie papież mianował pierwszym jej biskupem obecnego egzarchę bp. Hliba Borysa Łonczynę MSU.

 

Władyka urodził się 23 lutego 1954 w Steubenville na terenie eparchii św. Józefa w Parmie (USA) w rodzinie emigrantów ukraińskich. W 1975 wstąpił do klasztoru mnichów studytów w Grottaferrata we Włoszech, gdzie 19 grudnia 1976 złożył śluby wieczyste. 3 lipca 1977 przyjął święcenia kapłańskie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Studiował następnie na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum, uzyskując tam licencjat z teologii biblijnej, jak również w Papieskim Instytucie Wschodnim, zdobywając na nim w 2001 dyplom ze wschodniej teologii liturgicznej.

 

Po święceniach pracował w parafii św. Mikołaja w Passaic (stan Nowy Jork, USA), po czym wrócił do Rzymu, gdzie był prefektem studentów w Kolegium „Santa Sofia” w Rzymie. Po przybyciu na Ukrainę w 1994 został kierownikiem duchowym w wyższym greckokatolickim seminarium duchownym we Lwowie, jednocześnie nauczając w tamtejszej Akademii Duchownej. Był również współpracownikiem nuncjatury apostolskiej w Kijowie.

 

11 stycznia 2002 Jan Paweł II mianował ks. Łonczynę biskupem pomocniczym archidiecezji lwowskiej dla Ukraińców; sakrę przyjął 27 lutego tegoż roku. W rok później – 14 stycznia 2003 Święty Synod Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) powołał go na stanowisko wizytatora apostolskiego dla swych wiernych we Włoszech i prokuratorem arcybiskupstwa większego kijowsko-halickiego w Rzymie. Od 4 marca 2004 był także wizytatorem apostolskim w Hiszpanii i Irlandii. 25 marca 2005 powrócił na Ukrainę, aby pogłębić swe życie zakonne, pozostając nadal aż do 2009 wizytatorem apostolskim w 3 wspomnianych krajach. 2 czerwca 2009 Synod mianował go administratorem apostolskim „sede vacante” egzarchatu ukraińskiego w Wielkiej Brytanii a 14 czerwca 2011 objął w nim rządy jako egzarcha.

 

Egzarchat apostolski dla wiernych ukraińskich obrządku bizantyńskiego mieszkających w Wielkiej Brytanii powstał 8 marca 1967 i jest sufraganią „ad instar” [na podobieństwo] metropolii Westminster. Obejmuje obszar całego kraju (bez Irlandii Północnej) i mieszka tam nieco ponad 10 tys. wiernych. W 12 parafiach pełni tam posługę 15 duchownych diecezjalnych i zakonnych.

 

W skład UKGK, mającego rangę arcybiskupstwa większego, wchodzi obecnie 7 metropolii (w tym jedna w Polsce), 17 eparchii (1 w Polsce), 3 egzarchaty arcybiskupie (wszystkie na Ukrainie) i 2 egzarchaty apostolskie – łącznie 29 jednostek terytorialnych w 10 krajach i regionach (Niemcy i Skandynawia tworzą jeden obszar). Na czele Kościoła stoi arcybiskup większy kijowsko-halicki, którym od 25 marca 2011 jest 42-letni obecnie Swiatosław Szewczuk.

 

 

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram