4 stycznia 2024

Diecezja Hongkongu chwali błogosławienie par LGBT. Jej biskupem jest jezuita i kardynał Franciszka

Diecezja Hongkongu jest zadowolona z publikacji deklaracji doktrynalnej Fiducia supplicans, która wprowadziła błogosławienie par homoseksualnych, ku ogromnemu oburzeniu milionów katolików na całym świecie. Władze diecezji wydały oświadczenie, w którym pochwalają duszpasterski instynkt papieża i wyrażają nadzieję, że ludzie będą zwracać się z prośbą o błogosławieństwo.

„W sercu tej deklaracji znajduje się wezwanie księży do udzielania błogosławieństw duszpasterskim tym, którzy żyją w związkach homoseksualnych albo nieregularnych, ale proszą o miłosierdzie Ojca” – napisano w oświadczeniu. Według władz diecezji Hongkongu treść deklaracji jest zakorzeniona w tradycji biblijnej oraz w nauczaniu Kościoła, czerpiąc też z duszpasterskiego instynktu Franciszka.

„Diecezja Hongkongu wyraża nadzieję, że więcej ludzi w społeczeństwie doświadczy miłosierdzia i błogosławieństwa Bożego poprzez inspirujące przesłanie tej deklaracji” – dodano.

Wesprzyj nas już teraz!

W rzeczywistości Fiducia supplicans nie jest oparta na wcześniejszym nauczaniu Kościoła. Dokument w ogóle się do niego nie odnosi, bo nie ma do czego. Stolica Apostolska zajmuje się problemem związków homoseksualnych od 1975 roku i zawsze oceniała je krytycznie. Jeszcze w 2021 roku Kongregacja Nauki Wiary kategorycznie odrzucała błogosławienie par jednopłciowych. Fiducia supplicans stanowi zupełną rewolucję w nauczaniu kościelnym.

Dokument nie jest też zakorzeniony w Piśmie Świętym, które w ostrych słowach potępia seks jednopłciowy. Fiducia supplicans odwołuje się do Pisma w sprawie istoty błogosławieństwa, ale pokazuje błogosławienie przez Boga tego, co obiektywnie dobre. Przywołuje choćby Pana Jezusa błogosławiącego dzieci oraz Apostołów. Nie ma to nic wspólnego z błogosławieniem homoseksualistów jako pary, co daje wyraźny sygnał poparcia dla ich związku. Deklaracja pisze zresztą otwarcie, jakoby w takim związku było wiele dobra.

Fiducia supplicans została odrzucona przez wielu biskupów na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych przez Amerykę Południową i Europę aż po Afrykę. W Afryce odrzuciło ją kilka Konferencji Episkopatu. Takiego sprzeciwu wobec dokumentu Watykanu nie było jeszcze nigdy w historii Kościoła.

Biskupem Hongkongu jest Chow Sau-Yan. To jezuita. W 2023 roku Franciszek kreował go kardynałem.

Źródła: catholic.org.hk, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 62 462 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram