15 maja 2016

Płock, Ciechanów i Pułtusk to trzy miasta w diecezji płockiej, w których 15 maja odbyły się Marsze dla Życia i Rodziny, pod hasłem „Każde życie jest bezcenne”. Imprezami towarzyszącymi były m. in. konkurs na drzewo genealogiczne, konkurs fotograficzny „Życie cudem jest” i pikniki rodzinne.

Płocki V Marsz dla Życia i Rodziny poprzedziła Msza św. w katedrze. Przewodniczył jej biskup płocki Piotr Libera. W homilii przekonywał, że udział w takich marszach pokazuje, że Polacy są ludźmi, którzy cieszą się życiem i kochają swoje rodziny, nie godzą się na tak popularne w Europie promowanie postaw hedonistycznych. Podkreślił, że za słowami: mama – tata, syn – córka, babcia – dziadek, a nie za słowami: rodzic A i rodzic B, kryją się „najbardziej podstawowe i najpiękniejsze wartości, które uobecnia zdrowa rodzina”. 

Wesprzyj nas już teraz!

Następnie uczestnicy Mszy św. przeszli w barwnym korowodzie, niosąc flagi papieskie i narodowe, na teren Wyższego Seminarium Duchownego. Na czele powozami jechały małżeńskie pary: nowożeńcy oraz jubilaci obchodzący w tym roku 50. i 25. rocznicę ślubu, a także Mieszko I z Dobrawą – w 1050. rocznicę chrztu Polski. Uczestnikom marszu towarzyszyła też laweta muzyczna, z zespołem muzycznym duszpasterstwa „Petroklezja” przy płockiej parafii św. Stanisława Kostki. 

Po drodze uczestnicy marszu zatrzymali się przy pomniku Jana Pawła II – Papieża Rodzin, gdzie złożyli kwiaty i zaśpiewali „Barkę”. Następnie na dziedzińcu seminarium płocczanie uczestniczyli w pikniku rodzinnym, z wieloma atrakcjami: pokazami samoobrony, konkursami sportowymi, promocją Światowych Dni Młodzieży wystawą prac konkursowych na drzewo genealogiczne. 

Pierwsze miejsce zajęła w nim rodzina Renaty i Piotra Adamskich z synem Pawłem, uczniem Szkoły Podstawowej nr 23, pochodzący z parafii Świętego Krzyża. Nagrody w konkursie ufundował biskup płocki Piotr Libera. 

W Ciechanowie marsz wyruszył po raz czwarty, z Placu Jana Pawła II na tzw. Farską Górę, gdzie znajduje się pomnik Papieża Polaka. Na czele szła wielodzietna rodzina Uczestnicy skandowali hasła prorodzinne na przykład „Niskie podatki dla ojca i matki”. Zatrzymali się między innymi przy pomniku św. Piotra Apostoła – patrona miasta. Na Farskiej Górze zorganizowano festyn rodzinny, z zabawami i konkursami dla dzieci oraz wystawą prac konkursu fotograficznego „Życie cudem jest”. Zwieńczeniem spotkania była Msza św. w ciechanowskiej farze. 

Z kolei w Pułtusku marsz przeszedł ze Szkoły Podstawowej nr 3 na teren Domu Polonii. Tam m.in. odbyło się zawierzenie Bogu mieszkańców miasta Na zakończenie przy tawernie Domu Polonii chętni mogli uczestniczyć w pikniku rodzinnym.

We wszystkich miastach diecezji w organizację Marszów dla Życia i Rodziny włączyły się parafie, ruchy i stowarzyszenia religijne, stowarzyszenia świeckie, harcerze, ośrodki kultury, parlamentarzyści i władze samorządowe. 

W trzech marszach w diecezji płockiej wzięło udział około 2 tysięcy wiernych. Na znacznie obniżoną w tym roku frekwencję wpływ miała zimna i deszczowa pogoda.

 

Źródło: KAI

POz

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram