Diecezja Richmond postanowiła wydać dodatkowe oświadczenie dotyczące Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Jak przyznają jego autorzy, wbrew poprzedniemu komunikatowi, FSSPX nie jest „schizmatycką sektą” a sakramenty sprawowane przez tradycjonalistycznych duchownych są ważne. „Ubolewamy nad błędami zawartymi w poprzednim artykule” – przyznaje kuria wzywając do modlitwy o jedność.
W poprzednio wydanym komunikacie władze kościelne diecezji Richmond nazwały Bractwo „schizmatycką sektą”, w której sakramenty sprawowane są nieważnie a „Papież Benedykt XVI oświadczył, że z powodów raczej doktrynalnych niż dyscyplinarnych Bractwo św. Piusa X nie posiada statusu kanonicznego w Kościele rzymsko-katolickim”.
Wesprzyj nas już teraz!
Teraz kuria przyznaje, że do tekstu wkradły się pewne „nieścisłości”. „Nasz poprzedni Ojciec święty nigdy nie oświadczył osobiście, że to różnice doktrynalne stoją na przeszkodzie kanonicznej regulacji Bractwa, niemniej, takie uregulowanie nie miało jeszcze miejsca” – głosi nowy komunikat.
„Msze święte sprawowane przez duchownych Bractwa są ważne”, wątpliwości dotyczą jedynie sakramentów spowiedzi i małżeństwa. Dodatkowo „nie jest jasne, czy Bractwo znajduje się w schizmie i nie jest właściwe nazywanie go „sektą”. W ciągu ostatnich lat Stolica Apostolska uznała chęć Bractwa do nawiązania zwykłej komunii z Biskupem Rzymu i Kościołem” (…).
Jak czytamy w wyjaśnieniu, należy także „rozróżnić z jednej strony księży, braci i siostry należące do Bractwa, a z drugiej strony świeckich wiernych, którzy uczestniczą w Mszach sprawowanych w kaplicach bractwa. Ci pierwsi znajdują się wyraźnie w nieuregulowanej sytuacji kanonicznej. W odniesieniu do wiernych, którzy uczestniczą w Mszach w kaplicach bractwa, Stolica Apostolska nigdy nie oświadczyła, by te osoby znajdowały się w schizmie. W rzeczywistości Stolica traktuje ich tak, jak wszystkich innych świeckich”.
Diecezja Richmond przyznaje: faktycznie, należy rozróżnić ważność sakramentów od ich legalności. Sakramenty sprawowane przez tradycjonalistycznych duchownych są uważane za ważne, choć są nielegalne ze względu na brak umocowania kanonicznego. Sprostowanie dotyczy także uczestnictwa w liturgii niedzielnej w kaplicach FSSPX. Wierni, uczestniczący we Mszy św. nie mają „właściwie” wypełniać obowiązku niedzielnego ze względu z braku pełnej komunii z Kościołem i jego hierarchią.
Jak zauważa jeden z autorów bloga „Rorate Coeli”, sama kwestia wypełniania obowiązku udziału we Mszy św. w niedziele pozostaje niejasna. Przedstawiciele Papieskiej Komisji Ecclesia Dei – zajmującej się m. in. sprawami Bractwa – prezentowali pod tym względem sprzeczne stanowiska. Dotyczy to także zapytań kierowanych do Komisji przez wiernych świeckich. Co dodatkowo komplikuje sytuację, kwestia ta dotyka interpretacji kanonu 1248, który stanowi, iż obowiązek uczestnictwa w Mszy św. wypełnia każdy, „kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim”.
Przeczytaj także: „Schizmatycka sekta”, czyli dialog w praktyce.
źródło: catholicvirginian.org
mat