Równouprawnienie kobiet, odejście od „męskiej” perspektywy autorów biblijnych, dopuszczenie kobiet do święceń diakonatu – to niektóre spośród tematów poruszanych w trakcie diecezjalnej debaty. Z kolei biskup diecezji, Stephan Acerkmann, chciałby powierzać więcej stanowisk kierowniczych kobietom.
Forum „Kobiety: Perspektywy” – dotyczące roli kobiet w Kościele – zakończyło się 19 lipca. Według założeń, miało być trzecią już częścią przygotowań do październikowej sesji synodu biskupów. Poprzednie dyskusje dotyczyły sytuacji rozwodników żyjących w kolejnych związkach, miłości i seksualności.
Wesprzyj nas już teraz!
Biskup Trewiru Stephan Acerkmann przekonywał, że kobietom należy powierzyć więcej stanowisk kierowniczych w Kościele. Jego zdaniem chodzi „nie tylko” o sam odsetek kobiet na takich funkcjach czy o parytety, ale w ogóle o „partnerską kulturę kierowniczą w przestrzeni Kościoła”. Jak wyjaśnił, dzisiaj kobiety piastują 19 proc. funkcji w administracji diecezjalnej w Niemczech.
Biskup stwierdził, że jedną z możliwości „otwarcia” Kościoła na kobiety jest powierzanie ważnych stanowisk dwóm naraz osobom. Jego zdaniem kobiety powinny odgrywać większą rolę także we wspólnotach parafialnych. Ich zadań nie można ograniczać do tych tylko obszarów, do których „oddelegowuje” ich proboszcz. Należy – kontynuował hierarcha – zwracać uwagę na ich „konkretne oczekiwania”.
Na forum „Kobiety: Perspektywy” dyskutowano także sprawę udzielania kobietom… święceń diakonatu. Zaprezentowano między innymi petycję synodu diecezji Würzburga, która oficjalnie domaga się takiego kroku. Duszpasterz młodzieży z Marienburga – Jan Lehmann – wzywał do zrozumienia kobiet, które nie mogą pełnić ról duchownych. – Przyglądać się, jak umierają marzenia życiowe, to dla mnie naprawdę straszliwe wyobrażenie. Wyjście naprzeciw z Biblią i Tradycją – to według mnie nie jest na to adekwatna odpowiedź – przekonywał kapłan.
Z kolei teolog Helen Schüngel-Straubmann z Kassel twierdziła, że autorzy biblijni byli „dziećmi swoich czasów i reprezentowali męskie interesy”. Dlatego też Boga przedstawiali przede wszystkim jako mężczyznę. Zdaniem Schüngel-Straubmann należy to zrozumieć, by odpowiednio podejść do kwestii udzielania święceń kobietom.
Obecni na forum świeccy domagali się z kolei „polepszenia sytuacji kobiet w Kościele”. Jak relacjonuje Katholische Nachrichten Agentur, chodziło w tym przypadku o „Kościół, który byłby tak samo atrakcyjny zarówno dla kobiet jak i mężczyzn”. Świeccy apelowali, by Kościół przestrzegał zasady równouprawnienia, zwłaszcza w doborze współpracowników w administracji i instytucjach.
Źródło: domradio.de
pach