24 sierpnia 2021

Efekt „Traditionis custodes”: diecezja warszawsko-praska ogranicza sprawowanie „starej mszy”

(Zdjęcie ilustracyjne fot. Marcin Mituś / Trydent Przemyska)

Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński mianował delegata ws. stosowania liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 r. Ustanowił tylko trzy miejsca, gdzie będzie można celebrować Mszę Świętą według Mszału św. Jana XXIII. Żadne z nich nie jest kościołem parafialnym, ani nie leży w granicach stołecznego miasta.

Decyzja biskupa jest realizacją postanowień wydanego przez Franciszka 16 lipca motu proprio „Traditionis custodes”. Papież zobowiązał w nim biskupów diecezjalnych do uregulowania kwestii tzw. Mszy trydenckich w swoich diecezjach.

Delegatem biskupa warszawsko-praskiego, który będzie odpowiedzialny za celebracje i duszpasterską opiekę nad wiernymi, został ks. Jakub Korczak. Studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obecnie jest wykładowcą języka łacińskiego i greckiego w seminarium duchownym naszej diecezji i w seminarium diecezji siedleckiej. W swoim dorobku naukowym ma przekład z języka łacińskiego Komentarza do Ewangelii według św. Mateusza autorstwa św. Hieronima, trzy tomy kazań św. Wawrzyńca z Brindisi, tłumaczył teksty św. Bedy Czcigodnego, św. Augustyna i św. Roberta Bellarmina.

Wesprzyj nas już teraz!

Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej ustanowił także miejsca, gdzie będzie można celebrować Mszę Świętą według Mszału św. Jana XXIII. Będą to: kaplica przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Wołominie (ul. Kurkowa), kaplica Domu Rekolekcyjnego Księży Pallotynów w Otwocku (ul. Żeromskiego) oraz kaplica przy parafii w Wielgolesie koło Latowicza. Jeśli zaistnieją bardzo konkretne potrzeby, będzie rozważone również wskazanie innych miejsc celebracji.

„Chcieliśmy, aby miejsca, gdzie sprawowana będzie liturgia w tzw. rycie trydenckim były w rejonie, gdzie dotychczas gromadzili się wierni ze środowiska tradycji. Papieski dokument określa jasno, że nie mogą być to kościoły parafialne. Musieliśmy zatem poszukać takich miejsc, które spełniłyby te warunki. Po konsultacjach i licznych rozmowach zostały wybrane właśnie te trzy miejsca: Wołomin, Otwock i Wielgolas”, tłumaczy motywy podjęcia tej decyzji bp Jacek Grzybowski, warszawsko-praski biskup pomocniczy.

Udzielone zostały również pozwolenia na sprawowanie Mszy Świętej według Mszału z 1962 r. Wcześniej – zgodnie z „Traditionis custodes” – na ręce biskupa diecezjalnego zostały złożone stosowne prośby. Zgody otrzymało ośmiu kapłanów. Wśród nich jest ks. prał. Mirosław Mikulski, który w 2009 r. rozpoczął odprawianie Mszy Świętych trydenckich w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie. Oprócz niego dotychczas pozwolenia otrzymali: ks. Jakub Korczak (delegat biskupa), ks. Franciszek Gomułczak SAC, ks. Konrad Hasior, ks. Jarosław Miłkowski, ks. Tadeusz Siewko, ks. Marcin Bodziak oraz najmłodszy z nich ks. Radosław Tkaczyk, wyświęcony w 2019 r.

Bp Romuald Kamiński podsumowując spotkanie przypomniał, że wolą papieża – wyrażoną w „Traditionis custodes” – jest troska o jedność Kościoła, o czym również powinni pamiętać kapłani posługujący w grupach tradycji. Ordynariusz poprosił także o modlitwę w intencji diecezji.

Kapłani, którzy celebrowali Mszę Świętej według „Missale Romanum” z 1962 roku i chcieliby dalej korzystać z tego uprawnienia, mogą zwrócić się z pisemną prośbą do biskupa warszawsko-praskiego o udzielenie zgody na te celebracje.

 

KAI

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(27)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram