Watykan chciałby być mediatorem pomiędzy Rosją a Ukrainą, jednak jak dotąd nie udało się tych zamierzeń zrealizować, przynajmniej w żaden widoczny sposób. Według Johna Allena kryją się za tym za równo oczywiste, jak i nieoczywiste przyczyny.
Te pierwsze to po prostu postawa Rosji i Ukrainy, które uważają, że rozpoczęcie prawdziwego procesu negocjacyjnego nie leży w ich interesie.
Wśród przyczyn nieoczywistych można wymienić jednak między innymi fakt, że polityka kościelna i zagraniczna papieża Franciszka jest głęboko sprzeczna z celami Rosji. Dotyczy to na przykład reakcji rosyjskiego prawosławia na deklarację doktrynalną Fiducia supplicans z 18 grudnia 2023 roku.
Wesprzyj nas już teraz!
Specjalną analizę tego dokumentu przeprowadziła Synodalna Komisja Biblijno-Teologiczna Patriarchatu Moskiewskiego. 20 lutego na stronie Patriarchatu Moskiewskiego podano, że komisja doszła do jednomyślnego wniosku, że Fiducia supplicans stanowi „odejście od chrześcijańskiego nauczania moralnego”.
Pracami komisji kieruje metropolita Hilarion, który jeszcze do niedawna był numerem dwa w rosyjskiej dyplomacji prawosławnej, w tej roli spotykając się również z papieżem. Według Hilariona Fiducia supplicans wywołała u prawosławnych „szok”.
Hilarion, który w przeszłości deklarował swoją sympatię wobec Franciszka, stwierdził, że dokument doprowadzi do powstania wrażenia, jakoby Kościół katolicki błogosławił pary homoseksualne, wprowadzając w błąd zarówno tych, którzy otrzymują błogosławieństwo, jak i tych, którzy są tego świadkami.
Źródło: cruxnow.com
Pach
Pilne! Afryka odrzuca „Fiducia supplicans”. Jest oficjalny głos całego kontynentu