6 marca 2013

Długie sede vacante? Kardynałowie „potrzebują więcej czasu”

(REUTERS / FORUM )

Wielu kardynałów wypowiadających się podczas wczorajszej trzeciej kongregacji ogólnej proponowało, aby więcej czasu poświęcić na dyskusję przed wyborem nowego papieża – donosi na łamach „La Stampy” Andrea Tornielli. Często postulowano też zreformowanie Kurii Rzymskiej – twierdzi włoski watykanista. Dodaje, że wczoraj nie można było jeszcze dostrzec zgodnego stanowiska w sprawie daty rozpoczęcia konklawe.

Wielu kardynałów podkreślało konieczność pogłębionej dyskusji, może jeszcze na początku przyszłego tygodnia, zanim podjęta zostanie decyzja o osobie kolejnego Następcy św. Piotra.

Wesprzyj nas już teraz!

Tornielli cytuje opinię przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, kard. Francesco Coccopalmerio, który jest przekonany o konieczności lepszej więzi między papieżem a szefami dykasterii. Konieczny jest jego zdaniem lepszy ich dostęp do papieża i wymiana opinii.

O ile niegdyś istniały regularne audiencje dla szefów dykasterii a także ich sekretarzy, to w minionych dekadach zostały one ograniczone jedynie do prefektów niektórych, jak Kongregacji Nauki Wiary, Biskupów, Ewangelizacji Narodów. Inni musieli czekać wiele miesięcy na przyjęcie przez Ojca Świętego, a wiele spraw rozwiązywał Sekretariat Stanu.

Kardynał Coccopalmerio mówił także o potrzebie większej koordynacji i wymiany informacji w ramach samej Kurii, między różnymi dykasteriami. Mówiąc o relacjach między Rzymem a konferencjami episkopatów wskazał on na konieczność uwzględniania w większym stopniu potrzeb Kościołów lokalnych. Jego zdaniem nadeszła już pora na aktualizację Konstytucji Apostolskiej Jana Pawła II „Pastor Bonus” z 1988 roku – czyli reformę Kurii, aby dokonać jej usprawnienia i racjonalizacji. Na konieczność większej koordynacji i kolegialności wskazał także wczoraj kard. Stanisław Dziwisz.

Długą i szczegółową relację przedstawił dotychczasowy Sekretarz Stanu, kard. Tarcisio Bertone. Jego zarządzanie Kurią było zdaniem Torniellego przedmiotem krytyki niektórych purpuratów. Z kolei kard. Bertone jako kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego przypomniał o absolutnym zachowaniu tajemnicy odnośnie tematyki poruszanej podczas kongregacji ogólnych.

Niektórzy z kardynałów uważanych przez wiele mediów za „papabili” (np. Angelo Scola i Odilo Pedro Scherer) domagali się zapoznania z treścią raportu dotyczącego afery vatileaks. Wskazano, że ten, kto pragnie wiedzieć coś więcej na ten temat musi zwrócić się do trzech purpuratów prowadzących dochodzenie: kardynałów Juliána Herranza, Jozefa Tomko i Salvatore De Giorgi – twierdzi włoski watykanista.

KAI, kra

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 725 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram