20 sierpnia 2015

Od 1 stycznia 2016 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące urlopów macierzyńskich. Pracodawca nie będzie mógł zwolnić kobiety aż przez 6 lat od momentu urodzenia dziecka. Zmiana może zachęcić rodziny do posiadania potomstwa, jednak niewykluczone, że sztywne regulacje zniechęcą przedsiębiorców do zatrudniania kobiet.

 

Zmiany w prawie dotkną także ojców. Panowie urlop ojcowski będą mogli wykorzystać w ciągu dwóch lat, a nie jak dotąd w ciągu 12 miesięcy od narodzin dziecka. Mężczyźni będą mogli także skorzystać z rozwiązania zarezerwowanego dotąd dla kobiet. Jeśli ich małżonka nie jest zatrudniona na umowę o pracę to okres ochronny będzie dotyczył ojców.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że rozporządzenia obowiązujące od 1 stycznia 2016 roku wydłużą okres ochronny przed zwolnieniem o 32 tygodnie. Kobiety przez 3,5 roku będą mogły korzystać z płatnego urlopu lub zasiłku macierzyńskiego. Kolejna opcja dla matek to urlop wychowawczy. Powoduje on, że panie będą chronione przed zwolnieniem z pracy przez ponad 6 lat.

 

– Na pewno znajdą się osoby, które będą nadużywać nowych przepisów, aby unikać wypowiedzeń. Nie sądzę jednak, aby było to zjawisko masowe – stwierdził w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan zrzeszającej pracodawców.

 

Można mieć jednak obawy, że nowe przepisy odstraszą przedsiębiorców od zatrudniania kobiet.

 

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna” / fakt.pl

MWł

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 31 681 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram