W odpowiedzi na próbę przemianowania Ronda Dmowskiego w Warszawie na Rondo Praw Kobiet, posłowie Konfederacji zaproponowali, by ojciec polskiej niepodległości został patronem 14. Sali Sejmu RP. Miałby w tej roli zastąpić Bronisława Geremka, jedną z symbolicznych postaci dla polskiej liberalnej lewicy, którego imię nosi ona od 13 lat.
W poniedziałek podczas Konferencji Prasowej posłowie Ruchu Narodowego, Krystian Kamiński i Robert Winnicki, zapowiedzieli, że złożą wniosek o zmianę patrona 14. Sali Sejmu RP. Politycy Konfederacji będą zbierać podpisy posłów pod propozycją nadania jej imienia Romana Dmowskiego. Od 2008 roku pomieszczenie, w którym obraduje Parlamentarna Komisja ds. Polityki Zagranicznej, poświęcone jest Bronisławowi Geremkowi.
To odpowiedź na próby wyrugowania założyciela Narodowej Demokracji i Obozu Wielkiej Polski z przestrzeni publicznej, podejmowane przez Rafała Trzaskowskiego. Pod jego przewodnictwem warszawski ratusz przychylił się do propozycji przemianowania Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. Samorząd uzasadnia decyzję faktem, że zeszłoroczne protesty zwolenników dzieciobójstwa zbierały się właśnie tam. Proces zmiany nazwy nie jest jeszcze zakończony.
Wesprzyj nas już teraz!
Goszcząc w „Salonie Politycznym Trójki” wiceprezes Ruchu Narodowego, Krzysztof Bosak tłumaczył, że inicjatywa Konfederacji ma być jasnym sygnałem dla Platformy Obywatelskiej. Jeśli lewicowi politycy będą walczyć z pamięcią o bohaterach narodowych, „rykoszetem” odbije się to także na ich idolach, ostrzegał były kandydat na prezydenta. Zapytany, dlaczego to akurat nazwa czternastej sali miałaby zostać zmieniona, polityk podkreślał, że Geremek to jeden z założycieli obozu liberalno-lewicowego w polskiej polityce. Postać ikoniczna dla środowiska, z którego wywodzą się członkowie Platformy Obywatelskiej. Konfederaci liczą na wsparcie wniosku ze strony parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. W odpowiedzi na próby zmiany nazwy poświęconego Dmowskiemu ronda, nie szczędzili oni bowiem pochwał pod adresem męża stanu.
Bronisław Geremek, nim zaangażował się w działalność opozycyjną, do 1968 roku pozostawał członkiem PZPR. Wcześniej, pomiędzy 1948 a 50 rokiem znajdował się w szeregach komunistycznej bojówki, Związku Walki Młodych. Postrzegany jest on jako architekt porozumienia elit trzeciej RP i PRL-u, które legło u podstaw układu rządzącego państwem po transformacji ustrojowej. Blisko powiązany był także z Georgem Sorosem, realizując jego plan transformacji gospodarczej.
Źródła: dorzeczy.pl, pch24.pl, youtube/ Polskie Radio
FA