26 października 2015

Dni talibów w Afganistanie są już policzone. Ich rolę przejmie Islamskie Państwo?

(By Afghanistan Matters from Brunssum, Netherlands (Kunduz Uploaded by Fæ) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons)

Mimo ostatnich osiągnięć militarnych ruch afgańskich talibów zmierza ku upadkowi – ocenia Haroun Mir, założyciel Afgańskiego Centrum Badań i Analiz Politycznych. Ruch talibów boryka się z poważnymi problemami wewnętrznymi, a zbrodnie popełniane na ludności cywilnej zmniejszają tak potrzebne im poparcie ze strony społeczeństwa.

 

Kunduz – 250-tysięczne miasto w północno-wschodnim Afganistanie – wpadł w ręce talibów. Mimo tego, ruch islamskich fundamentalistów powoli zmierza ku zapaści – twierdzi Haroun Mir. „W ostatecznym rozrachunku, upadek Kunduzu i przejście miasta pod władzę talibów jest powszechnie postrzegany jako skutek złej oceny i całkowitego braku przywództwa na szczeblu krajowym w Kabulu. Ofensywa talibów na Kunduz była gambitem ze strony nowego przywódcy Akhtara Mansouriego, mającym na celu zyskanie kilku punków w rozgrywce prowadzonej z pretendentami do kierowania ruchem” – czytamy na stronie Al Jazeery.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Właściwie, osiągnięcie rzeczy niewyobrażalnej – przejęcia kontroli nad strategicznym miastem zamieszkałym przez ponad 300 tysięcy osób, daleko od granic z Pakistanem – daje talibom ogromny wzrost morale, a ich liderowi ważną przewagę. Jednak tymczasowe zajęcie Kunduzu było dla talibów bardzo kosztowne ze względu na wysokie straty w ich szeregach oraz wybryki ich bojowników. Według Amnesty International i doniesień lokalnych mediów talibowie zachowywali się jak oddziały stworzone z kryminalistów, przeprowadzali arbitralne egzekucje, grabili własność prywatną i publiczną, m.in. urzędy, banki i sklepy. Zachowanie zaprezentowane w Kunduzie przeczy samej racji istnienia tego ruchu, powstałego w roku 1994 w Kandaharze jako wyraz sprzeciwu wobec bezprawia, nadużyć i przestępczości mającej miejsce po upadku reżimu komunistycznego” – tłumaczy Haroun Mir. Wskutek ofensywy talibowie zaczną tracić społeczne poparcie, na którym tak bardzo im zależy.

 

„Ponadto, mułła Mansour – osoba zamożna, posiadająca inwestycje w Pakistanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich – rywalizując o przywództwo musiał zapłacić za posłuszeństwo i lojalność wielu talibańskich dowódców, co podważyło ich zasadę podejmowania decyzji poprzez szeroki konsensus. Legitymacja jego władzy została osłabiona w trakcie złożonej rywalizacji plemiennej na skutek otwartego protestu ze strony ważnych wśród talibów osobistości, jak i ze względu na ujawnienie pakistańskich manipulacji w trakcie jego wyboru na nowego przywódcę” – tłumaczy Haroun Mir.

 

„Ostatecznie, ruch talibów – tak jak i inne afgańskie ruchy polityczne – będzie cierpieć wskutek braku charyzmatycznego i prawowitego przywództwa. Dlatego też, bez względu na wysiłki Pakistanu, ruch ulegnie fragmentaryzacji i utraci ideologiczną energię. Na czym skorzysta Islamskie Państwo, któremu już udało się wypracować ważny przyczółek we wschodnim Afganistanie” – zauważa afgański analityk.

 

Afgańskie władze przegrały ważną bitwę, ale wojna z talibami pozostaje dalej nierozstrzygnięta. Aszraf Ghani cieszy się wsparciem Amerykanów i społeczności międzynarodowej. Kabul dysponuje jeszcze czasem na podjęcie reform i korektę prowadzonej dotąd polityki.

 

„Tymczasem upadek talibów już się rozpoczął ponieważ ich przywódca musi stawić czoła trzem poważnym wyzwaniom: pierwszym jest postępująca fragmentaryzacji ruchu i walka o władzę; drugim jest pojawienie się Państwa Islamskiego w Afganistanie, ich naturalnego rywala; trzecim są afgańskie siły bezpieczeństwa i wspólne stanowisko rządu i elit politycznych prezentowane w ramach procesu pokojowego” – tłumaczy Mir.

 

 

źródło: Al Jazeera

mat

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram