22 lutego 2013

Do czerwca bez strajków na kolei

(fot. E=mc3 / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Szef kolejarskiej „Solidarności” Henryk Grymel poinformował dziś, że kolejarze do końca czerwca nie przeprowadzą strajku. Związkowcy porozumieli się z przedstawicielami grupy PKP w sprawie sposobu naliczania ulg przejazdowych dla kolejarzy na ten rok. Spór zbiorowy między związkowcami a władzami spółek PKP nie został jednak jeszcze zakończony. – Spór zbiorowy może się zakończyć albo porozumieniem, albo protokołem rozbieżności. Ani jednego, ani drugiego na razie nie ma – wyjaśnił Grymel.

 

Dogadaliśmy się na razie co do ulg na ten rok, a w sprawie ulg na lata następne daliśmy sobie czas na rozmowę do końca czerwca – poinformował szef kolejarskiej „Solidarności”.

 

Według mediatora w tym sporze, Longina Komołowskiego, podczas rozmów ustalono, że pracodawca na wniosek pracownika będzie wykupywał dla niego na swój koszt prawo do przejazdów z ulgą 99-procentową w drugiej klasie. – Pracownik ma natomiast prawo do ulgowych usług transportowych pociągami nie wcześniej niż po upływie okresu próbnego w zakładzie pracy. Osoby, które pracowały na kolei dłużej niż pięć lat, mają możliwość wykupienia za 162 zł prawa do biletów ulgowych w pierwszej klasie (ważnego rok). Porozumieniem są objęci także emeryci i renciści kolejowi, czyli osoby, które pracowały co najmniej 15 lat na kolei. Zachowali oni prawo do ulg w wysokości 99 proc. – wyjaśnił Komołowski.

 

Związkowcy od kilku miesięcy sprzeciwiali się zmianom w sposobie naliczania ulg. Według nich, to już ostatni kolejarski przywilej, a pracownicy spółek kolejowych potrzebują ulg, by dojeżdżać do pracy.

 

Źródło: naszdziennik.pl; polskatimes.pl

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie