23 stycznia 2017

Do sklepu po placebo? Resort zdrowia chce ograniczyć pozaapteczny handel produktami leczniczymi

(fot. czubaka / sxc.hu)

Punktu handlowe, nie będące aptekami, w których można nabyć podstawowe produkty lecznicze wydawane bez recepty, będą mogły sprzedawać tylko „osłabione” medykamenty i w mniejszych opakowaniach. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo klienta.

 

Na liście Ministerstwa Zdrowia znalazło się 18 popularnych specyfików, które dziś dostępne są w punktach handlowych nie będących aptekami, a których dostępność w ocenie resortu, trzeba ograniczyć.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Na mocy obowiązującego rozporządzenia  w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych możemy nabyć np. popularną aspirynę 500 mg, a w opakowaniu może znajdować się 12 tabletek. Popularny ibuprofen – 200 mg po maksymalnie 10 tabletek, czy paracetamol 500mg – 12 tabletek.

 

Po zmianach te preparaty będą mogły być nadal sprzedawane poza aptekami, ale moc leków i ich ilość w opakowaniu ma zostać ograniczona: aspiryna – 300mg i 6 tabletek w opakowaniu, ibuprofen – 200mg i 6 tabletek, paracetamol – 300mg i 6 tabletek. Ponadto popularna loratadyna będzie mogła być sprzedawana w stężeniu 10mg po dwie tabletki w opakowaniu, zaś preparaty nikotynowe – 2 mg po 10 tabletek.

 

Jak wyjaśniło Ministerstwo Zdrowia w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, nowe rozwiązania są odpowiedzią na postulaty Naczelnej Izby Lekarskiej oraz producentów leków o kategorii dostępności OTC (bez recepty). „Przy ustalaniu powyższych kryteriów kierowano się przede wszystkim bezpieczeństwem ich stosowania, wymaganiami dotyczącymi przechowywania i dystrybucji oraz zakresem dostępności produktów leczniczych (szczególnie pod względem wielkości opakowania oraz dawki)” – podano w uzasadnieniu.

Patrząc na projekt rozporządzenia nie trudno zgadnąć, że najbardziej na zmianach skorzystają aptekarze (większy ruch) oraz producenci (mniejsze opakowania, zwykle są w przeliczeniu droższe), zaś chorzy – jeśli będzie trzeba – będą łykali więcej, nieco słabszych pigułek. Szczęście, że o reglamentacji ilości jednorazowo kupowanych opakowań leku, póki co nie ma mowy.

 

Źródło: sejm.gov.pl, rcl.gov.pl, Polsat News

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 495 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram