7 lutego 2017

Dobra wiadomość! Prokuratorzy pilnują, by urzędnicy nie rejestrowali związków jednopłciowych

(Fot: Krystian Maj/FORUM)

Choć próby rejestracji w księgach stanu cywilnego aktu „małżeństwa” sporządzonego za granicą, a zawartego przez osoby tej samej płci są w Polsce coraz częstsze, to nie mają one szans na powodzenie. Polskie prawo określa bowiem małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety. Teraz tego porządku pilniej strzec ma prokuratura.

 

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, w Polsce coraz częściej pojawiają się przypadki „wniosków o rejestrację w księgach stanu cywilnego aktu małżeństwa sporządzonego za granicą, zawartego przez osoby tej samej płci”. Dlatego też w piśmie skierowanym do wszystkich prokuratorów regionalnych Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand przypomniał, że „niedopuszczalne jest przyjęcie przez Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński przez osoby tej samej płci”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Takie rozwiązanie wykluczają obowiązujące w Polsce przepisy, To chociażby art. 1 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz art. 18 Konstytucji RP, które  jednoznacznie określają małżeństwo jako „związek mężczyzny i kobiety”. Zastępca Prokuratora Generalnego przypomniał też prokuratorom, że odmawianie wpisania do polskich ksiąg stanu cywilnego aktu małżeństwa sporządzonego za granicą, a zawartego przez osoby tej samej płci, zgodne jest także z orzecznictwem polskich sądów.

 

Tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 14 stycznia 2016 roku potwierdził działania urzędników, którzy odmówili wpisania do polskich ksiąg stanu cywilnego aktu małżeństwa sporządzonego za granicą, a zawartego przez dwie kobiety. Sąd zaznaczył wówczas, że w polskim porządku prawnym „wymaganie różnopłciowości stanowi bez wątpienia przesłankę merytoryczną małżeństwa”. A skoro w Polsce „jedynie małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny może być zarejestrowany w formie aktu stanu cywilnego(…), to również zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający fakt zawarcia małżeństwa może zostać przeniesiony do rejestru stanu cywilnego w drodze transkrypcji jedynie wówczas, gdy wskazuje jako małżonków mężczyznę i kobietę”. W innym wypadku, jak zaznaczył WSA transkrypcja jako sprzeczna z podstawowymi zasadami porządku prawnego Polski jest niedopuszczalna.

 

Podobne stanowisko zajął WSA w Gliwicach, który potwierdził, iż polskie prawo uniemożliwia transkrypcję treści aktów urodzenia sporządzonych za granicą, w których jako matka dziecka i jako ojciec dziecka zostały wpisane dwie kobiety.

 

Stąd też, jak informuje Prokuratura Krakowa, prokurator Hernand przypomniał wszystkim prokuratorom o „konieczności uzyskania informacji o toczących się aktualnie postępowaniach w przedmiocie wpisania do polskich ksiąg stanu cywilnego zagranicznego aktu małżeństwa zawartego przez osoby tej samej płci”. Prokuratorzy będą także ustalali, ile aktualnie toczy się postępowań o wydanie zaświadczenia o stanie cywilnym na wniosek osób, które zawarły małżeństwo z osobą tej samej płci za granicą. Następnie prokuratorzy będą zgłaszali swój udział w takich postępowaniach, by stać „na straży praworządności”.

 

Źródło: pk.gov.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram