14 sierpnia 2023

„Dobrostan zwierząt” pretekstem do kolejnego uderzenia w rolników? UE jesienią dokona przeglądu przepisów

(fot. Pixabay)

Tej jesieni Unia Europejska dokona przeglądu swoich przepisów, dotyczących dobrostanu zwierząt, które stały się częścią strategii „Od pola do stołu” – informuje agencja Belga. Chodzi głównie o zwierzęta hodowlane. Nieoficjalnie mówi się również o powołaniu specjalnego komisarza ds. Dobrostanu zwierząt.

Unia Europejska przekonuje o swoim zaangażowaniu w poprawę warunków życia zwierząt hodowlanych. Jak czytamy, „w 1974 r. wprowadzono w życie pierwszą w Europie ustawę o dobrostanie zwierząt. Obejmowała ubój zwierząt. Następnie przyjęto przepisy dotyczące transportu zwierząt i różnych rodzajów produkcji zwierzęce”. W ostatnich latach przepisy UE dotyczące dobrostanu zwierząt zaczęły uwzględniać tzw. pięć swobód: wolność od głodu i pragnienia; wolność od dyskomfortu; wolność od bólu, urazów i chorób; wolność od strachu i cierpienia; i wolność wyrażania normalnego zachowania.

Wdrożenie prawodawstwa leży w gestii państw członkowskich. Jednaj pojęcie dobrostanu zwierząt stało się integralną częścią strategii „Od pola do stołu, dlatego tej jesieni Komisja Europejska przeprowadzi kompleksowy przegląd swojego prawodawstwa w tym zakresie. Obejmie to przegląd dyrektywy w sprawie ochrony zwierząt hodowlanych, czterech dyrektyw ustanawiających minimalne normy ochrony kur niosek, brojlerów, świń i cieląt oraz przepisów dotyczących ochrony zwierząt podczas transportu i w czasie zabijania – informuje belgijska agencja.

Wesprzyj nas już teraz!

Inną ważną kwestią jest ewentualne powołanie komisarza UE ds. dobrostanu zwierząt. W czerwcu firma badawcza IPSOS przeprowadziła ankietę w 10 największych krajach UE, obejmujących 81 proc. ludności UE: we Francji, Niemczech, Polsce, Hiszpanii, Włoszech, Belgii, Holandii, Rumunii, na Węgrzech i w Szwecji. We wszystkich tych krajach zapytano 3500 dorosłych Europejczyków w wieku od 18 do 65 lat, czy popierają powołanie komisarza ds. dobrostanu zwierząt. 7 na 10 obywateli opowiedziała się za.

PAPpap logo / oprac. PR

Światowe rolnictwo głównym celem klimatystów. W imię walki z ociepleniem chcą blokować dostęp do żywności

Eurokraci sięgają po kolejną podwalinę polskiej suwerenności – lasy!

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 31 156 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram