Obronność należy do podstawowych obowiązków państwa. Tymczasem kolejne rządy III RP zadłużały Polaków na rozmaite cele zgodnie z polityką etatyzmu i „opieki” socjalnej, a teraz słyszymy o… dodatkowym podatku na zbrojenia.
Ponad połowa badanych Polaków uważa, że tymczasowy podatek na sfinansowanie modernizacji polskiej armii nie powinien zostać wprowadzony – wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Pomysł pozytywnie oceniło ponad 30 proc. ankietowanych.
W sondażu ankietowani zostali zapytani o to, czy w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji i wyższymi wydatkami na obronność powinien zostać wprowadzony tymczasowy podatek na sfinansowanie modernizacji polskiej armii.
Wesprzyj nas już teraz!
„Łącznie niemal 58 proc. badanych uznało, że taki podatek nie powinien zostać wprowadzony. Odpowiedź »raczej nie« wskazało 30,4 proc. respondentów, a »zdecydowanie nie« – 27,4 proc. Z kolei pozytywnie pomysł oceniło ok. 32 proc. ankietowanych (24,2 proc. »raczej tak« i 8,2 proc. »zdecydowanie tak«). Pozostałe 9,1 proc. nie ma w tej sprawie wyrobionego zdania” – podała gazeta.
Z ankiety wynika, że najwięcej zwolenników wprowadzenia takiego podatku jest wśród osób popierających koalicję rządową – ponad połowa z nich (50,1 proc.) opowiedziała się za takim rozwiązaniem. Podobnie wśród badanych o lewicowych poglądach (56,5 proc.) oraz wyborców Adriana Zandberga, Rafała Trzaskowskiego i Magdaleny Biejat – od 44 do 58 proc.
Najbardziej sceptyczni są natomiast respondenci o prawicowych poglądach (64,4 proc. łącznie na „nie”), wyborcy partii opozycyjnych (68 proc.), w tym głosujący na Karola Nawrockiego, Sławomira Mentzena, Grzegorza Brauna oraz Szymona Hołownię – w tych grupach sprzeciw wobec podatku wyniósł 63–67 proc.
„Różnice ze względu na miejsce zamieszkania, wykształcenie czy płeć nie są znaczące, choć kobiety są nieco bardziej sceptyczne niż mężczyźni. Uwagę zwraca natomiast bardzo wysoki sprzeciw wśród osób w wieku 30–39 lat – aż 77 proc. odpowiedzi »nie« – oraz 40–49 lat, gdzie odsetek ten sięga niemal 87 proc.” – podkreślił dziennik.
Sondaż przeprowadzono w dniach 19–20 grudnia 2025 r.
O dodatkowym podatku zbrojeniowym wypowiedział się we wrześniu ubiegłego roku członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki, który stwierdził, że „potrzebny jest podatek wojenny i czasowe zawieszenie niektórych świadczeń socjalnych (jak babciowe, renta wdowia, 800 plus)”. – Myślę o nadzwyczajnym podatku na zbrojenia. Idealna byłaby jakaś forma podatku majątkowego – te czołgi i samoloty będą bronić naszego majątku i życia – dodał.
Źródła: PAP / wnp.pl
oprac. FO