19 listopada 2024

Donald Trump vs. Xi Jinping, czyli amerykańska ofensywa na Pacyfiku i chińskie „czerwone linie”

(pixabay.com)

„Można się spodziewać wyboistego początku relacji z Chinami, gdy Donald Trump w styczniu ponownie wejdzie do Gabinetu Owalnego. Prezydent elekt na kluczowe stanowiska w rządzie wyznaczył polityków znanych z twardej postawy wobec Pekinu, jak przyszły sekretarz stanu Marco Rubio czy doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz”, pisze we wtorek na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Mateusz Obremski.

Publicysta przypomina, że Republikanie z Donaldem Trumpem na czele chcą założyć nowe cła na chińskie towary, które będą wynosić od 10 do nawet 60 proc. „Dodatkowo otoczenie Trumpa sugeruje wprowadzenie nowych restrykcji dotyczących chińskich inwestycji w kluczowych sektorach amerykańskiej gospodarki, w tym w branży motoryzacyjnej”, czytamy.

Obremski przypomina „czerwone linie”, jakie podczas dwugodzinnego spotkania z urzędującym prezydentem USA Joe Bidenem wskazał przewodniczący Chińskiej Partii Komunistycznej Xi Jinping.

Wesprzyj nas już teraz!

„Pierwsza z nich – nie ma tu zaskoczenia – dotyczy Tajwanu. Pekin niezmiennie uznaje wyspę za swoją zbuntowaną prowincję. Waszyngton ma inny cel, konsekwentnie dąży do utrzymania status quo w Cieśninie Tajwańskiej. (…) Pozostałe to demokracja i prawa człowieka, droga Chin i ich system oraz prawo ChRL do rozwoju. Wszystkie cztery sprawy mają nie podlegać negocjacjom. Jak konkretnie są one interpretowane, strona chińska nie wyjaśniła”, podkreśla.

Publicysta zwraca uwagę, że z polskiej perspektywy godne odnotowania jest to, że prezydent USA apelował w Limie do Xi, by ten, „wykorzystując swoje kontakty z Kim Dzong Unem, odwiódł Koreę Północną od wspierania rosyjskiego wysiłku wojennego na Ukrainie, w tym bezpośredniego, bo za naszą wschodnią granicą walczą już żołnierze z KRLD”.

„Jake Sullivan, doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, ocenił, że Pekin ma wpływ i zdolności, by zapobiec dalszej eskalacji lub poszerzenia konfliktu poprzez wprowadzenie jeszcze większej liczby żołnierzy z Korei Północnej. W ramach odpowiedzi Xi podkreślił, że Chiny są oficjalnie neutralne w wojnie Rosji z Ukrainą, podkreślając zarazem obawę co do potencjalnego rozwoju wydarzeń na Półwyspie Koreańskim. Tu, jak zastrzegł, Chiny nie pozwolą na jakiekolwiek poważniejsze niepokoje”, podsumowuje Mateusz Obremski.

 

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

TG

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 58 773 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram