13 stycznia 2024

Donald Tusk deklaruje większą asertywność względem Kijowa. Mówi o „patologii” ukraińskiego rolnictwa

(Donald Tusk / fot. Arno Mikkor / Flickr / EU2017EE Estonian Presidency)

Polacy chcą pomagać Ukrainie, ale nie mogą być z tego powodu poszkodowani – powiedział w piątek premier Donald Tusk w wywiadzie dla TVN 24, Polsat News i TVP Info.

Premier pytany o to, jak po zmianie rządu będą wyglądać relacje między Polską i Ukrainą, zapewnił, że jeśli chodzi o wsparcie Ukrainy w wojnie z Rosją, to „nie ma wątpliwości, że Ukraina potrzebuje pomocy i naszej, i całego świata”. Zapewnił też że polska administracja będzie propagować wspólne wydatki na zbrojenia zarówno z USA jak i UE. – Europa musi stanąć na wysokości zadania i zainwestować więcej w zakupy broni, bo ta wojna może trwać długo – powiedział. Przekonywał też, że nie może być żadnego wahania w kwestii wsparcia dla Ukrainy.

Szef rządu w Warszawie zaznaczył również, że będzie bardziej asertywny, jeśli chodzi o ochronę interesów polskich grup zawodowych, które poniosły straty w wyniku „gry nieczystych interesów” po obu stronach granicy.

Wesprzyj nas już teraz!

Będę oczekiwał od strony ukraińskiej, żeby pomogła nam te patologie wyleczyć, tak żeby nasi rolnicy czy przewoźnicy nie musieli blokować granic – mówił. Podkreślił, że Polacy chcą pomagać Ukrainie, ale nie mogą być z tego powodu poszkodowani.

6 listopada ubr. na przejściach z Ukrainą w Dorohusku i Hrebennem oraz w Korczowej rozpoczął się protest polskich przewoźników. Protestujący domagają się m.in. wprowadzenia przez Ukrainę oddzielnej kolejki dla samochodów wracających do Polski bez towaru, wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego; zawieszenia licencji dla firm, które zostały utworzone po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a także przeprowadzenia ich kontroli. Podnoszony jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.

Polsko-ukraińskie rozmowy były prowadzone 8 stycznia w ramach Komisji mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Zasadniczym tematem spotkania było określenie na 2024 rok możliwości wykonywania przewozów drogowych na podstawie zezwoleń ogólnych, które nie zostały objęte postanowieniami umowy Unia Europejska-Ukraina. Omówiono także m.in. kwestie realizacji przewozów na podstawie dwustronnej umowy o międzynarodowych przewozach drogowych. Ustalono, że rozmowy w ramach polsko-ukraińskiej komisji mieszanej będą kontynuowane w ciągu najbliższych tygodni.

Źródło: PAP / Ewa Wesołowska

pap logo

NARÓD. WROGIE PRZEJĘCIE [CAŁY FILM]

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram