Premier Donald Tusk rozmawiał dziś w Warszawie ze swoim brytyjskim odpowiednikiem. Na konferencji prasowej powiedział, że Polska i Wielka Brytania będą dążyć do faktycznej koordynacji budowy europejskiej obrony, która obejmie również Londyn; chodzi o to, by mniej było konferencji i spotkań, a więcej twardych działań.
Na briefingu prasowego po spotkaniu z Rishim Sunakiem premier Tusk mówił, że podczas spotkania w cztery oczy politycy rozmawiali przede wszystkim o bezpieczeństwie. „O bezpieczeństwie Polski, Wielkiej Brytanii, Europy” – podkreślił szef polskiego rządu.
Tusk przyznał, że kontekst jest oczywisty, ponieważ za naszą granicą toczy się wojna. „Nieprzypadkowo Wielka Brytania – także dzięki osobistemu zaangażowaniu pana premiera Sunaka – i Polska, stanowią kapitalny przykład dobrej współpracy i koordynacji naszych działań” – mówił.
Wesprzyj nas już teraz!
„Rozmawialiśmy o wzmocnieniu naszej współpracy w tych formatach, w jakich już i Wielka Brytania i Polska działają w sprawie obronności” – dodał wyrażając jednocześnie zadowolenie ze współpracy w ramach European Sky Shield Initiative.
„Współpraca między Polską a Wielką Brytania może być i będzie – jestem o tym przekonany – wzorcowym modelem także dla innych partnerów” – podkreślił Tusk.
Przyznał, że temat ten poruszali także podczas rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. „Nie ulega wątpliwości, że z tych różnych podejmowanych inicjatyw, w których nasze oba pastwa są aktywne, musi natychmiast narodzić się skoordynowana polityka bezpieczeństwa, która obejmie cały kontynent i Wielką Brytanię” – powiedział.
„I taka jest nasza wspólna intencja, musimy zakończyć ten czas pewnej konkurencji i współzawodnictwa, między różnymi inicjatywami na rzecz obrony Europy, Wielkiej Brytanii” – dodał.
„Musimy także skłonić wszystkich naszych partnerów do pełniej koordynacji systemów, sprzętu, polityk bezpieczeństwa, tak, żeby było coraz więcej skutecznych akcji, a coraz mniej konferencji, słów, formatów i politycznych inicjatyw” – mówił. Wyraził również zadowolenie, że obaj politycy „znaleźli wspólny język”.
„Wymieniliśmy także nasze doświadczenia i opinie na temat walki z nielegalną imigracją. Mamy tutaj zbieżne poglądy i podobną determinację” – mówił. Premier Tusk dziękował również za zrozumienie specyfiki polskiej sytuacji: granicy z Rosją i Białorusią.
Źródło: PAP
Pach