Jak dotąd dwóch kardynałów uprawnionych do udziału w konklawe zapowiedziało, że nie przybędzie do Rzymu – stwierdził podczas sobotniego briefingu ks. Federico Lombardi SJ. Dotąd przybyło 66 purpuratów nie mieszkających na stałe w Wiecznym Mieście.
Najpierw ks. Lombardi zaznaczył, że prace przygotowawcze w Kaplicy Sykstyńskiej rozpoczną się dopiero po poleceniu jakie wyda w tej sprawie Kolegium Kardynalskie podczas swej kongregacji ogólnej. Chociaż wszystko jest już przygotowane do ich rozpoczęcia, to trzeba jednak poczekać na polecenie kardynałów – dodał rzecznik Watykanu. Jednocześnie poinformował, że Sekretariat Stanu przekazał już Kamerze Apostolskiej papieskie pieczęcie, które zostaną zniszczone.
Wesprzyj nas już teraz!
Następnie ks. Lombardi podał liczbę kardynałów obecnych w Rzymie. W Wiecznym Mieście mieszka ich na stałe 75 (w znacznej mierze są to purpuraci, którzy przekroczyli już 80 rok życia i nie wezmą udziału w konklawe, ale mają prawo udziału w kongregacjach ogólnych). 66 purpuratów nie mieszkających na stałe w Wiecznym Mieście poinformowało o swym adresie w Rzymie. Niektórzy z nich przybędą w najbliższych dniach czwartego, piątego lub szóstego marca. Przed pierwszą kongregacją w poniedziałek rano nie będzie można podać dokładnych liczb. Inni, także spoza tej listy przybywają do Rzymu. Różni kardynałowie poinformowali, że nie przybędą do Wiecznego Miasta, w tym dwóch poniżej 80 roku życia – a więc mający prawo udziału w wyborze papieża.
Z kolei przypomniano, że w okresie sede vacante w modlitwie eucharystycznej podczas Mszy św. opuszcza się modlitwę za papieża. Zaznaczono, że w bazylice św. Piotra trwają modlitwy za kardynałów elektorów. W kaplicy Najświętszego Sakramentu trwa od 8-16 adoracja.
Ks. Lombardi przypomniał także medytację Jana Pawła II zawartą w „Tryptyku Rzymskim”, której centrum stanowi Kaplica Sykstyńska i odniesienie do konklawe. Podkreślił, że wstęp do tego poematu napisał ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Joseph Ratzinger.
KAI
mat