29 grudnia 2021

Dr Basiukiewicz: leczenie covid jest nieskuteczne przez przymus kwarantanny i izolacji

(Fot. Polsat News)

Należy znieść kwarantannę, która blokuje cały system oraz skrócić bądź znieść izolację pacjentów –  powiedział dr Paweł Basiukiewicz, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych w trakcie telewizyjnej dyskusji na temat zwalczania covid-19.

 

Odnosząc się w audycji „Gość Wydarzeń” telewizji Polsat do danych, zgodnie z którymi Ministerstwo Zdrowia zanotowało w ciągu ostatniej doby 15 571 nowych przypadków koronawirusa i 794 zgonów, doktor Basiukiewicz zwrócił uwagę, że „one mówią tak naprawdę niewiele”.

Wesprzyj nas już teraz!

–  Sama liczba 700 niewiele nam mówi, bo nie wiemy ile z tych zgonów było spowodowanych koronawirusem, a ile innymi czynnikami. Bardzo trudno jest odseparować fakcję zgonów spowodowanych ściśle przez COVID-19 od reszty. Mamy bardzo niewiarygodne dane i nie potrafimy się nimi posługiwać – podkreślił.

Gość Bogdana Rymanowskiego zwrócił uwagę, iż w ubiegłym roku odnotowano 70 tysięcy zgonów ludzi w domach. Chodzi o chorych, którzy w normalnie działającym systemie służby zdrowia mieliby szansę na hospitalizację. – Cała liczba zgonów ponadnormatywnych może zostać przykryta zgonami pozaszpitalnymi i to powinno nas zastanowić w kontekście funkcjonowania służby zdrowia –  stwierdził lekarz. – Być może to byli ludzie, których dałoby się uratować, gdyby był łatwiejszy dostęp do ochrony zdrowia. To nie jest tylko polski problem, a problem całego świata – dodał.

Drugi gość programu, dr Bartosz Fiałek, reumatolog uważa, że powrót do zwykłego funkcjonowania służb medycznych w Polsce nie jest możliwy. Mamy bowiem statystycznie w skali całej Unii Europejskiej najmniej lekarzy i pielęgniarek przypadających np. na tysiąc mieszkańców.

Dla doktora Basiukiewicza natomiast szansę na normalność dałoby odejście od nieskutecznych metod stosowanych pod sztandarem walki z koronawirusem.

–  W obecnym paradygmacie izolowania za wszelką cenę każdego pozytywnego przypadku nie jesteśmy w stanie [powrócić do poprzedniego stanu służby zdrowia]. Musimy za wszelką cenę zmienić ten paradygmat, zmienić podejście do kwarantanny, w zasadzie całkowicie ją znieść w obliczu wirusa, który czego byśmy nie robili, mimo wszystko się rozprzestrzenia – ocenił. Podał też przykład jednego z państw afrykańskich, które kilka dni temu zdecydowało o odejściu od dotychczasowej polityki sanitarnej.

W RPA starają się obecnie wprowadzić całkowite zniesienie kwarantanny i zmianę zasad izolacji, to znaczy rezygnację z izolacji osób bezobjawowych, o których nie wiadomo, czy są zakażone, a także skrócenie izolacji osób objawowych. Amerykanie skrócili izolację do 5 dni – mówił dr Basiukiewicz.

–  Trzeba zmienić podstawowy paradygmat postępowania w tej pandemii. Izolacja i kwarantanna niewiele zmienią. Tworzymy dużo szkód. Co do paszportów covidowych wypowiedzieli się badacze w listach do „British Medical Journal” oraz do pisma „Lancet”. Kontrowersje budzi fakt, że poszczególne państwa mimo wprowadzenia paszportów mają dużo zakażeń a mało zgonów. A zatem po co ta kwarantanna, po co te paszporty? –  zastanawiał się.

Rozmówca wrócił też do wątku problemów z leczeniem szpitalnym w Polsce.

W całym 2020 roku było mniej więcej 2 miliony mniej hospitalizacji niż rok wcześniej. Nawet biorąc pod uwagę większe obciążenie systemu pacjentem covidowym, który leży średnio 3 razy dłużej, mieliśmy w 2020 roku o 13 milionów mniej „osobodni” w hospitalizacji niż w 2019. Coś jest nie tak z funkcjonowaniem systemu. Stworzyły się „hot-spoty”, w których brakowało miejsc dla chorych a równocześnie cały system miał o 30 procent mniejsze obłożenie niż rok wcześniej. Dlaczego były miejsca a równocześnie ich nie było? – pytał.

–  Należy znieść kwarantannę, która blokuje cały system, skrócić bądź znieść izolację pacjentów. Testy w takiej liczbie jak stosowane są obecnie staną się mniej potrzebne. Będziemy testować jedynie osoby, u których poza testem pójdzie coś więcej niż tylko izolacja pacjenta, czyli na przykład leczenie, terapia. Mamy leki, które są stosunkowo skuteczne. Wiedząc o tym, że pacjent ma typowy kliniczny przebieg, potwierdzamy to testem, możemy go leczyć. W tej chwili za testem idzie izolacja pacjenta –  wskazywał.

–  Jest bezpośrednia korelacja między zahamowaniem hospitalizacji a nadmiarową śmiertelnością –  podkreślał.

Natomiast w opinii dr. Bartosza Fiałka, konieczność licznych hospitalizacji pacjentów covidowych w Polsce wynika z nieprzestrzegania przez wielu naszych rodaków zasad sanitarnych oraz uchylania się od zastrzyków przeciwko covid-19.

 

Źródło: Polsat News

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram