Dr Wanda Półtawska podczas spotkania z okazji swojej 101. rocznicy urodzin, mówiła m.in. o konieczności zapewnienia ochrony życia. Podkreślała, że człowiek jest stworzony z inspiracji Ducha Świętego, a namawianie kobiet do wykonania aborcji jest „głupotą inspirowaną diabłem”.
Lekarz psychiatra, ofiara eksperymentów medycznych w niemieckim obozie KL Ravensbrück, współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II – dr Wanda Półtawska, świętowała w Krakowie 101. rocznicę urodzin. Z tej okazji uczestniczyła we Mszy świętej w bazylice franciszkanów, a także spotkała się z przedstawicielami Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück.
Podczas spotkania jubilatka podkreślała, że trzeba uczyć kolejne pokolenie, jaką wartość ma człowiek, przeszłość, przyszłość, Bóg i ojczyzna. Potępiła również mężczyzn, którzy namawiają kobiety do wykonania aborcji. Przywołując naukę Kościoła mówiła, że człowiek jest stworzony z inspiracji Ducha Świętego, ale to człowiek daje nowe życie.
Wesprzyj nas już teraz!
„Mężczyzna, ojciec, sam daje życie. On stwarza dziecko. Jeśli namawia dziewczynę, żeby zabiła, bo niepotrzebne – to głupota inspirowana diabłem” – powiedziała dr Wanda Półtawska. Skrytykowała tym samym mężczyzn, którzy nie widzą w kobiecie duszy, a jedynie ciało, i którzy swoim „egoizmem niszczą kobiety”.
Podczas spotkania jubilatka wspominała kobiecy obóz koncentracyjny Ravensbrück. Podkreślała, że więźniarki były świadome wartości, jaką jest wolność Polski. „W nas Niemcy widzieli elitę społeczeństwa. W Ravensbrück była grupa Polek, które wiedziały kim są i nie chciały się tego wyrzec. To była Polska, która służyła Bogu i ojczyźnie” – mówiła.
Zwróciła uwagę na próby zacierania prawdy o historii w czasie PRL. „Chciano, by prawda o wojnie i jej ofiarach zginęły” – oceniła i zaznaczyła: „pamięć jest najcenniejszym skarbem każdego z was i całego narodu”.
W 2016 r. Wanda Półtawska została odznaczona Orderem Orła Białego – w uznaniu zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie, a także za „chrześcijańskie świadectwo humanizmu i wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej”.
Źródło: PAP
Oprac. WMa