13 stycznia 2023

„Dramat”, „dzień hańby”. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

(Warszawa, 13.01.2023. Pos³owie na sali obrad w Sejmu w Warszawie, 13 bm. Sejm zakoñczy dziœ trzydniowe posiedzenie. Wœród g³osowanych projektów znaleŸæ ma siê prawdopodobnie m.in. projekt noweli ustawy o S¹dzie Najwy¿szym, który wed³ug autorów ma byæ kluczowym krokiem dla odblokowania œrodków z KPO dla Polski, a tak¿e projekt o powo³aniu tzw. komisji weryfikacyjnej, która mia³aby badaæ wp³ywy rosyjskie na bezpieczeñstwo wewnêtrzne RP w latach 2007-2022. (aldg) PAP/Piotr Nowak)

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym w niemal niezmienionej formie. Przepisy zostały zatwierdzone głosami posłów Zjednoczonej Prawicy, z milczącym poparciem PO, Lewicy i PSL. Pisane pod dyktando Brukseli, destabilizujące wymiar sprawiedliwości prawo może jeszcze zawetować prezydent Andrzej Duda. 

Za przyjęciem noweli zagłosowało 203 posłów, 52 było przeciw, a 189 osób wstrzymało się od głosu. Wcześniej posłowie zagłosowali za przyjęciem poprawki PiS, która wydłuża vacatio legis ustawy z 14 do 21 dni. Poparcia nie uzyskało 14 poprawek opozycji przekształcających główne z zapisów ustawy.

Uchwalona nowelizacja ustawy o SN autorstwa PiS ma – według autorów – wypełnić kluczowy „kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Założenia ustawy były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.

Wesprzyj nas już teraz!

Zgodnie z tymi przepisami, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego. Stosunkowo nowa instytucja ma w założeniu pozwolić na badanie spełnienia przez sędziego wymogów niezawisłości i bezstronności z uwzględnieniem okoliczności towarzyszących jego powołaniu i jego postępowania po powołaniu.

Zgodnie z uchwalonymi w piątek zmianami, test bezstronności sędziego będzie mogła zainicjować nie tylko strona postępowania, ale także „z urzędu” sam sąd. Propozycje zmian w ustawie o SN krytykowała m.in. Solidarna Polska ze Zbigniewem Ziobro na czele, Konfederacja, członkowie Krajowej Rady Sądownictwa czy sam prezydent Andrzej Duda. Pojawiały się głosy mówiące o „całkowitej destabilizacji wymiaru sprawiedliwości”, a nawet „utracie suwerenności” na rzecz Brukseli.

Uchwalenie nowego prawa skrytykował publicysta i stały komentator PCh24.pl, Łukasz Warzecha. „Ta ustawa to dramat. Totalna rozwałka wymiaru sprawiedliwości. A wina spada personalnie na premiera Morawieckiego” – podkreślił na Twitterze. Warzecha zacytował wypowiedź Krzysztofa Bosaka, nazywając głosowanie ustanowieniem „anarchii i podległość sądowo-ustrojową UE” i „dniem hańby”.

Źródło: PAPpap logo / Twitter.com / dorzeczy.pl

PR

Premier o unijnym szantażu ws. KPO: namawiam koalicjantów, by dali sobie spokój z drugorzędnymi problemami

 

Solidarna Polska: bezpłatność KPO to „hiperkłamstwo”. Politycy ujawniają koszta funduszu odbudowy

Minister ds. UE przeprasza prezydenta. „Nie czuł się wystarczająco poinformowany ws. projektu o SN”

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(35)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 157 750 zł cel: 300 000 zł
53%
wybierz kwotę:
Wspieram