Badanie late poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP pokazuje lekką korektę wyników na niekorzyść KO, a na korzyść PiS-u, nie zmieniającą jednak układu sił, w którym koalicja rządząca w Warszawie zyskuje większość mandatów w Parlamencie Europejskim. Konfederacja umocniła wynik, plasując się na poziomie 12 punktów procentowych. Frekwencja wyniosła 40,2 procent.
Poparcie poniżej jednego procenta otrzymały komitety Bezpartyjni Samorządowcy – Normalna Polska w Normalnej Europie (0,8 proc.) oraz Polexit (0,3 proc.). Inny komitet wskazało 0,1 proc. uczestników badania.
Przed godziną 4 w nocy z niedzieli na poniedziałek Ipsos podał wyniki drugiego badania late poll. Wynik Konfederacji wzrósł o 0,2 pkt proc., a Trzeciej Drogi spadł o 0,4 proc. Poparcie dla Lewicy i pozostałych komitetów nie zmieniło się.
Wesprzyj nas już teraz!
Do zdobycia były 53 mandaty w PE. Z sondażu late poll wynika, że KO zdobyło 21 mandatów, PiS – zaś 20; to zmiana względem exit pollu, w którym KO wyprzedzało PiS o kilka mandatów.
Z dostępnych danych nie wynika, kto obejmie przewidziany w drugim late poll dodatkowy mandat dla KO, ani kto straci mandat, które poprzednie sondaże dawały Trzeciej Drodze.
Po pierwszym badaniu late poll Ipsos szacował, że PiS zdobyło jeden mandat więcej niż według exit poll, który prawdopodobnie przypadnie Małgorzacie Gosiewskiej. Z kolei z Koalicji Obywatelskiej do PE nie dostanie się Mirosława Nykiel (wcześniej informowano, że jej mandat jest prawdopodobny, ale niepewny). W porównaniu z exit poll pewne miejsce w PE z listy PiS ma Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska), wcześniej informowano, że jego mandat jest prawdopodobny, ale niepewny.
Z komitetu Koalicji Obywatelskiej europosłami zostaną Borys Budka, parlamentarzyści obecnej kadencji Bogdan Zdrojewski, Bartosz Arłukowicz, Krzysztof Brejza oraz Kamila Gasiuk-Pihowicz, Magdalena Adamowicz, Dariusz Joński, a także Bartłomiej Sienkiewicz, Ewa Kopacz czy były szef MSWiA Marcin Kierwiński.
Z KO mandatu do PE nie zdobyli m.in.: była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dziennikarz i polityk Andrzej Rozenek, była posłanka Hanna Gill-Piątek i senator Marcin Bosacki.
Prawo i Sprawiedliwość według sondażu uzyskało 20 mandatów do PE. Zdobyli je: Beata Szydło, Patryk Jaki, europoseł Dominik Tarczyński, były szef Orlenu Daniel Obajtek, europosłanka Jadwiga Wiśniewska, Mariusz Kamiński, była minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, były szef MSWiA, europoseł Joachim Brudziński, europoseł Adam Bielan, były wiceszef MSWIA Maciej Wąsik, europosłanka Anna Zalewska, były wojewoda łódzki i mazowiecki Tobiasz Bocheński, były minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, były rzecznik rządu Piotr Müller oraz europoseł Kosma Złotowski, a także były wiceminister klimatu Jacek Ozdoba z Suwerennej Polski
Prawdopodobnie mandat europosła zdobyli: były szef KPRM Michał Dworczyk, były wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, była wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska oraz europoseł Bogdan Rzońca.
Z PiS mandatu do PE nie zdobyli m.in.: dotychczasowi europosłowie Ryszard Czarnecki, Anna Fotyga, Jacek Saryusz-Wolski i Karol Karski, Jacek Kurski, Witold Waszczykowski, a także prezydencki minister Wojciech Kolarski i były wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Konfederacja według Ipsosu może wprowadzić do PE sześcioro europosłów. Są to: Grzegorz Braun, Anna Bryłka, przewodniczący klubu parlamentarnego Konfederacji, b. polityk Kukiz’15 Stanisław Tyszka oraz poseł Dobromir Sośnierz. Prawdopodobne, ale niepewne są mandaty rzeczniczki Konfederacji Ewy Zajączkowskiej-Hernik i członka Konfederacji Korony Polskiej Rafała Forysia.
Według Ipsosu mandatu z list Konfederacji do PE nie wywalczyli m.in.: numer jeden na jej liście w okręgu kujawsko-pomorskim Przemysław Wipler, Tomasz Mentzen – brat jednego z liderów Konfederacji Sławomira Mentzena ani Konrad Berkowicz – „jedynka” Konfederacji w okręgu obejmującym woj. małopolskie i świętokrzyskie.
Trzecia Droga może zdobyć trzy mandaty; poprzednie sondaże dawały jej 4. Raczej pewni są europoseł PSL Adam Jarubas i Krzysztof Hetman (również PSL). W przypadku polityków Polski 2050 Michała Koboski (posła, wiceprzewodniczącego Polski 2050) i Michała Gramatyki (posła, wiceministra cyfryzacji w obecnym rządzie) mandaty są prawdopodobne, lecz niepewne. Wedle nowego late poll jeden z nich najprawdopodobniej nie obejmie mandatu.
Według Ipsosu mandatu z list Trzeciej Drogi do PE nie zdobyli m.in. wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski i wieloletnia europosłanka Róża Thun.
Z Lewicy mandat zdobył Robert Biedroń. W przypadku Krzysztofa Śmiszka i Marka Belki mandaty dla nich są prawdopodobne, ale niepewne.
Wśród polityków Lewicy, którzy nie zdobyli mandatu są m.in. przewodnicząca klubu parlamentarnego tej partii Anna Maria Żukowska, wiceminister kultury Joanna Scheuring-Wielgus, wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna oraz b. premier i europoseł Włodzimierz Cimoszewicz.
Z badania late poll Ipsos wynika, że frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 40,2 proc. W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polacy wybierali 53 europosłów spośród ponad tysiąca kandydatów.
Źródło: PAP
Konflikt, który staje się przekleństwem. Komentarz powyborczy PCh24