23 grudnia 2021

Duchowe wsparcie kapelanów dla żołnierzy i funkcjonariuszy służących na granicy

(Fot. Twitter/ 18. Dywizja Zmechanizowana)

Służba na granicy jest trudna i wymaga duchowego wsparcia, dlatego wśród żołnierzy i funkcjonariuszy posługę duszpasterską od początku kryzysu pełnią kapelani Ordynariatu Polowego. Podobnie będzie podczas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Kapelani organizują i prowadzą spotkania opłatkowe, spowiadają i będą celebrować Msze święte w miejscach zgrupowań tam, gdzie będzie to możliwe.

Decyzją księdza arcybiskupa Józefa Guzdka, metropolity białostockiego i administratora apostolskiego Ordynariatu Polowego do służby na granicy powołanych zostało czterech kapelanów tak zwanych odcinkowych, którzy mają pod swoją opieką żołnierzy pełniących służbę na odcinkach linii granicznych od 40 do 50 km. Kapelani docierają na samą granicę albo pełnią posługę kilka kilometrów od niej tam, gdzie swoje obozowiska i miejsca zgrupowań mają nasi żołnierze – poinformował ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego.

Jak podkreśla kapłan-oficer, rolą kapelana jest zapewnienie wsparcia duchowego i opieka duszpasterska nad żołnierzami. Dlatego celebrowane są Msze święte dla żołnierzy i funkcjonariuszy, organizowane spotkania opłatkowe ze śpiewem kolęd. Rozładować napięcie i stres związany ze służbą pomagają mundurowym rozmowy z księżmi. – Taka obecność jest potrzebna. Żołnierze ją sobie bardzo cenią – dodaje ks. płk Radziszewski.

Wesprzyj nas już teraz!

Wikariusz generalny biskupa polowego poinformował, że w czasie świąt liczba kapelanów zostanie zwiększona. – Na czas świąteczny zostało wyznaczonych 16 kapelanów, którzy wezmą udział w spotkaniach wigilijnych z żołnierzami i funkcjonariuszami. W miejscach zgrupowań odprawione zostaną Pasterki. W zależności od potrzeb księża zostaną na jeden lub kilka świątecznych dni po to, żeby każdy żołnierz, któremu nie będzie dane spędzić Wigilii i Świąt w gronie najbliższych z rodziną, mógł przeżyć te dni z wiarą, poczuł trochę tego ciepła domowego i atmosferę świąt – powiedział.

Zapewnił, że żołnierze mają stałą możliwość spotkania z kapelanem, rozmowy i skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. – Kapelani korzystają z różnych form wsparcia służby żołnierskiej. Wszystko po to, żeby ten trudny dla żołnierzy i funkcjonariuszy świąteczny czas oddalenia od bliskich, w pewien sposób ułatwić i uczynić znośniejszym – dodał.

Źródło: KAI

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 495 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram