19 października 2023

Dwa lata odsiadki za krytykę LGBT+? J.K. Rowling: z radością pójdę do więzienia

(fot. Suzanne Plunkett / Reuters / Forum)

Rząd szkocki i brytyjski spierają się o nowy projekt nadający nowe przywileje społeczności LGBT+. Zdaniem mediów, radykalne przepisy zakładają nawet możliwość karania za „misgenderowanie” (zwracanie się do danej osoby niezgodnie z wymyślonym zaimkiem). Głos w debacie zabrała znana ze sprzeciwu wobec genderyzmu  pisarka J.K. Rowling. Autorka serii o Harrym Potterze zapewniła, że „z wielką radością” pójdzie do więzienia, jeżeli taka będzie cena walki z transseksualną ideologią.

W grudniu zeszłego roku szkocki parlament przyjął projekt ustawy mającej znacznie uprościć tzw. proces tranzycji. W styczniu tego roku rząd brytyjski zablokował wejście w życie tego projektu, argumentując, że nowe prawo byłoby sprzeczne z ogólnobrytyjskimi przepisami dotyczącymi równości.

Od wtorku przez trzy dni obie strony będą prezentować swoje stanowisko przed Court of Session, najwyższym szkockim sądem w sprawach cywilnych, który ma orzec, czy Alister Jack, brytyjski minister ds. Szkocji, miał prawo zablokować projekt. Przyjęty projekt znosi wymóg diagnozy medycznej o niezgodności płciowej, czyli do zmiany wystarczy deklaracja zainteresowanej osoby, obniża próg, w którym można o to występować z 18 do 16 lat i skraca minimalny okres „życia z niegodnością” z dwóch lat do trzech miesięcy lub w przypadku 16- i 17-latków do sześciu miesięcy. Nie będzie również wymogu deklaracji „nowej” tożsamości do końca życia, bo proces będzie można odwrócić.

Wesprzyj nas już teraz!

Przeciwnicy ustawy – wśród, których czołową postacią jest pisarka J.K. Rowling, autorka serii powieści o Harrym Potterze – wskazywali, że ustawa negatywnie wpłynie na ciężko zdobyte prawa kobiet oraz na ich bezpieczeństwo. Zwracali oni uwagę na to, że ustawa otworzy osobom jedynie deklarującym dysforię – bez potwierdzenia jej diagnozą – dostęp do kobiecych toalet, przebieralni, oddziałów szpitalnych czy więziennych i może to być wykorzystywane do napaści seksualnych.

Do czego mogłaby prowadzić ustawa, gdyby weszła w życie, pokazał szeroko opisywany na przełomie stycznia i lutego przypadek gwałciciela, który początkowo został osadzony w więzieniu dla kobiet, bo po aresztowaniu zaczął twierdzić, że czuje się kobietą.

Niedawno „Daily Mail” donosił, że członkowie brytyjskiej Partii Pracy rozważają karę dwóch lat pozbawienia wolności za m.in. celowe użycie niewłaściwych zaimków w stosunku do osób transpłciowych. Gazeta zaznacza, że oskarżeni o „misgenderowanie” odpowiadaliby z przepisów dotyczących mowy nienawiści, za co grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. 

„Z przyjemnością odsiedzę dwa lata więzienia, jeśli alternatywą jest cenzura i przymusowe zaprzeczanie rzeczywistości i znaczenia różnicy płci. Jestem gotowa na proces. Myślę, że będzie to o wiele bardziej zabawne niż bywanie na czerwonych dywanach” – napisała na portalu społecznościowym X (dawniej Twitter) J.K. Rowling.

Źródło: PAPpap logo / twitter.com

PR

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 30 792 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram