15 kwietnia 2021

Dwa lata po pożarze rusza rekonstrukcja Notre-Dame. Macron odwiedził po raz pierwszy katedrę

(Fot. Reuters / Forum)

Druga rocznica pożaru paryskiej katedry Notre-Dame ma być początkiem przystąpienia do fazy jej rekonstrukcji. Na miejscu odbudowy pojawił się po raz pierwszy w czwartek prezydent Emmanuel Macron.

Jak zapowiadał Pałac Elizejski, wizyta miała być „okazją, aby jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy pomogli ocalić katedrę przed płomieniami i wszystkim, którzy pracują przy jej odbudowie (….) oraz 340 tysiącom darczyńców z całego świata”.

 

Zaraz po pożarze prezydent Macron deklarował, że chce odbudowy katedry w ciągu pięciu lat. Rok później podtrzymał tę obietnicę pomimo ogłoszenia pandemii koronawirusa. Teraz w wizycie na terenie budowy prezydentowi towarzyszyli: minister kultury Roselyne Bachelot, mer Paryża Anne Hidalgo, specjalny przedstawiciel prezydenta ds. odbudowy gen. Jean-Louis Georgelin, główny architekt Philippe Villeneuve oraz arcybiskup Paryża Michel Aupetit i biskup Éric Aumonier.

 

Dziennik „Le Figaro” opublikował przy okazji rocznicy pożaru wywiad z generałem Georgelinem. Przypominając wydarzenia z 2019 roku powiedział on: – 15 kwietnia 2019 roku na nowo odkryliśmy, że Notre-Dame była sercem naszej historii. Dodał, że „świat się zatrzymał”. Dalej jednak mówił, że „zapał odbudowy” nie wygasł, napływają kolejne darowizny, zaś sprawa budzi wielkie zainteresowanie.

 

Georgelin odniósł się też do kolejnych etapów prac. Na dziś wiadomo, że termin 5-letni nie zostanie do końca dotrzymany. Daty jednak nie zmieniono, ale za cel uznano przywrócenie katedrze funkcji sakralnych; co ma się stać 16 kwietnia 2024 r. W tym dniu, w nawie głównej ma być celebrowana ponownie Msza święta.

 

Na renowację zebrano około 833 milionów euro. Do tej pory zrekultywowano zakażony ołowiem teren po pożarze, wzmocniono mury, rozebrano spalone rusztowania, wyselekcjonowano we francuskich lasach tysiąc wieloletnich dębów do odbudowy iglicy i dachu. Jedna trzecia z nich pochodzi z lasów publicznych, pozostałe – z lasów prywatnych w całej Francji, a nawet z zagranicy. Wybrano odpowiednie kamieniołomy do dostawy budulca. Zmobilizowano najlepszych rzemieślników i specjalistów od renowacji, którzy mają przywrócić katedrze jej blask.

 

BD

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie