9 lipca 2024

Dykasteria pozytywnie o przesłaniu Pieriny Gilli z Montichiari-Fontanelle

Dykasteria Nauki Wiary wypowiedziała się pozytywnie na temat przesłania Pieriny Gilli, Włoszki, do której miała przemówić Matka Boża. Chodzi między innymi o tzw. godzinę łaski.

Dykasteria Nauki Wiary skierowała specjalne pismo do biskupa Brescii, pod którego władzą znajduje się miejscowość Montichiari, gdzie Pierina Gilli miała mieć objawienie Matki Bożej.

Stolica Apostolska przypomniała, że nie ocenia prawdziwości tych wydarzeń, ale zajmuje się wyłącznie walorami duszpasterskimi oraz stroną doktrynalną. Pod tym kątem zasadniczo nie ma w przesłaniu Pieriny Gilli nic niewłaściwego.

Wesprzyj nas już teraz!

„W związku z tym przede wszystkim pragnę poinformować, że Dykasteria ds. Nauki Wiary nie znalazła w przekazach Pieriny Gilli elementów bezpośrednio sprzecznych z nauczaniem Kościoła katolickiego na temat wiary i moralności. W faktach związanych z tym duchowym przeżyciem nie ma także żadnych negatywnych aspektów moralnych ani innych krytycznych kwestii. Można raczej znaleźć różne pozytywne aspekty, które wyróżniają się w przesłaniach jako całości”- napisała Dykasteria. Jak dodał autor listu do biskupa Brescii, kard. Victor Manuel Fernández, są też pewne aspekty, które wymagają wyjaśnienia.

Domniemane objawienia miały miejsce w 1947 i 1966 roku. Maryja miała przedstawić się w nich jako Mistyczna Róża i Matka Kościoła. Na swych białych szatach miała mieć trzy róże: białą, czerwoną i żółtą, symbolizujące modlitwę, pokutę i cierpienie. Podczas drugiego objawienia Maryja miała wskazać Pierinie źródło wody w miejscowości Fontanelle koło Brescii jako miejsce oczyszczenia i źródło łask. W latach 60-tych ówczesny biskup Brescii Gciacinto Tredici nie wierzył w nadprzyrodzony charakter objawień. Takie samo stanowisko zajmowali też jego następcy. Dopiero w 2001 r. w dziesiątą rocznicę śmierci wizjonerki biskup wyznaczył kapłana, który miał śledzić kult rozwijający się w Fontanelle. W 2019 r. ogłoszono je diecezjalnym sanktuarium.

Choć kard. Victor Manuel Fernández uważa przekaz Pieriny Gilli za na ogół dobry, stwierdza, że w niektórych elementach trzeba wprowadzić korektę. Niewłaściwe jest według Fernándeza przedstawianie przez Gilli Matki Bożej jako – jak pisze Fernández – «piorunochronu», który z wysiłkiem chroni przed gniewem Bożym. 

Domniemane objawienia w Montichiari wiążą się również z popularną w Polsce tzw. godziną łaski. 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny między godziną 12.00 a 13.00 miliony wiernych na całym świecie biorą udział w nabożeństwie „Godzina łaski dla świata”. Do modlitwy tego dnia w tej konkretnej godzinie miała wezwać wszystkich Matka Boża podczas w 1946 roku. 

Dykasteria Nauki Wiary o tzw. godzinie łaski nie wspomina. 

Źródła: KAI, Pch24.pl, Vatican.va

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 30 792 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram