Zapytaliśmy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dalsze losy przekazanych – ponad 60 tys. – protestów przeciwko finansowaniu z publicznych pieniędzy festiwali, na których pokazywane są spektakle tj. „Golgota Picnic”. Odpowiedź jaką otrzymaliśmy jest zaskakująca.
PCh24.pl skierowało do rzecznika resortu kultury trzy pytania: „Czy Pani Minister planuje odnieść się do wręczonych we wtorek ponad 60 tyś podpisanych protestów przeciwko finansowaniu z publicznych pieniędzy festiwali, na których pokazywane są spektakle tj. „Golgota Picnic”? Oraz: „Czy Pani Minister wybiera się na Malta Festival, w tym na spektakl „Golgota Picnic”?, „Czy pod rządami Pani Minister będą dofinansowywane przedsięwzięcia wzbudzające oburzenie i protest polskich katolików?”.
Wesprzyj nas już teraz!
Resort odpowiedział posiłkując się… informacją od dyrektora Malta Festival Poznań na temat spektaklu „Golgota Picnic”. Czy resort uważa, że balibyśmy się zapytać dyrektora osobiści, gdybyśmy byli zainteresowani jego opinią? Czy naprawdę ministerstwo nie stać na własną opinię?
Zamierzamy ponownie zapytać panią minister o dalsze finansowanie tego typu przedsięwzięć jak bluźnierczy spektakl „Golgota Picnic”.
Przedstawiamy całość odpowiedzi resortu:
Dofinansowanie Malta Festival Poznań przyznawane jest, w ramach Programów Ministra- programu grantowego, dla różnych inicjatyw z zakresu kultury. Programy Ministra KiDN są finansowane z Funduszu Promocji Kultury i Budżetu Państwa.
Poniżej przedstawiamy informację od dyrektora Malta Festival Poznań na temat spektaklu „Golgota Picnic”, jednocześnie podkreślając, że problem odpowiedzialności za treści prezentowanej sztuki, w tym za ewentualną obrazę uczuć religijnych, prawnie umocowany jest w kodeksie cywilnym i kodeksie karnym, który pozwala na dochodzenie swoich racji.
„Tematem spektaklu „Golgota Picnic” nie jest chrześcijaństwo ani śmierć Chrystusa, lecz kondycja europejskiego społeczeństwa pogrążonego w konsumpcjonizmie i hedonizmie oraz duchowej pustce. Rodrigo García jest artystą w pełnym tego słowa znaczeniu, twórcą, który ponosi najwyższą odpowiedzialność za to co tworzy i z odwagą wypowiada się o – nierzadko trudnych i przemilczanych – problemach współczesnego świata. Jego twórczość nie jest ani obrazoburcza ani skandaliczna. Z całą pewnością natomiast istotna. Demaskuje skandal, który dzieje się na co dzień w świecie pełnym przemocy i dyskryminacji, oraz zdziera maski hipokryzji z twarzy ludzi, którzy akceptują ten stan.
Przywilejem sztuki jest stwarzanie sztucznych światów, stosowanie języka symbolicznego, metaforyczne przedstawianie zjawisk, które wykraczają poza codzienne doświadczenie po to, aby rozwijać swoją wiedzę, wrażliwość i wyobraźnię. Tak jest także w przypadku twórczości Garcíi, którego język nie jest nierealnym działaniem, lecz autorską konwencją mającą wprowadzić widza w stan refleksji. Według Rodrigo Garcíi obowiązkiem artysty jest przyjrzeć się bólowi, który jest w świecie i wzbudzić w publiczności poruszenie, uwrażliwić na sytuację, w jakiej znajduje się współczesny człowiek. W tym sensie spektakl „Golgota Picnic” ma wymiar głęboko humanistyczny i bliski jest wartościom judeochrześcijańskim, które ukształtowały naszą kulturę. Tym samym pragnę zapewnić, że Pańskie obawy są bezprzedmiotowe.
Program tegorocznego Malta Festival Poznań zawiera kilkaset projektów z całego świata, odwołujących się do różnych tradycji, języków i estetyk, przeznaczonych dla widzów w każdym wieku. Szanujemy pluralizm poglądów, także estetycznych oraz prawo do odrzucenia niektórych eksperymentalnych artystycznych narracji. Zachęcamy jednak do bliższego zapoznania się z twórczością Rodrigo Garcíi, który jest artystą zajmującym wobec świata – przemocy, niesprawiedliwości społecznej i ekonomicznej – aktywną postawę sprzeciwu i upomina się o człowieka zagubionego w duchowej pustce”.
luk