23 lutego 2017

„Chcemy połączyć w tym miejscu różne opowieści o losach ludzi, którzy stawiali opór rządom komunistycznym i płacili za to cenę więzienia i życia. Oczywiście historia żołnierzy wyklętych stanowić będzie główną część ekspozycji, ale chcemy opowiedzieć całą historię wolnych Polaków pokazaną przez pryzmat walki” – powiedział w wywiadzie dla tygodnika „Gość Niedzielny” Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

 

Pawłowicz podkreśla, że najważniejszym zadaniem muzeum będzie odkłamanie historii PRL, ze szczególnym uwzględnieniem lat 60. I 70., czyli okresu gomułkowskiej „małej stabilizacji”. – Badając dokumenty z Północnego Mazowsza, trafiłem na historię kobiet, które protestowały przeciwko zdejmowaniu krzyży z klas w wiejskich szkołach i trafiły za to na trzy lata do więzienia – stwierdził i dodał, że jest bardzo wiele spraw, o których trzeba głośno mówić, ponieważ wiedza wielu Polaków na ich temat jest żadna a w najlepszym wypadku niewielka. Walka o krzyż w Nowej Hucie, uroczystości związane z 1000-leciem chrztu Polski, pokazowe procesy lat działaczy Ruchu, KOR-u – to tylko niektóre z aspektów najnowszej historii Polski, o których prawda musi przebić się do świadomości społecznej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Dyrektor wypowiedział się również na temat prac związanych z przygotowaniem architektonicznym muzeum i terenu wokół niego. Dziedziniec muzeum zlokalizowanego na terenie mokotowskiego więzienia będą zdobić cztery wieże o nazwach: Bóg, Honor, Ojczyzna, Wolność, co stanowi nawiązanie do tradycji ułańskiej i solidarnościowej. – Historycznym centrum muzeum będzie oczywiście X Pawilon, który do dziś pozostał w niezmienionym kształcie od momentu wybudowania. (…) To jest symbol pojawiający się we wspomnieniach wszystkich ofiar Mokotowa – zaznacza.

 

Na koniec Pawłowicz odnosi się do „fenomenu” Żołnierzy Wyklętych połączonego z falą nienawiści skierowaną przeciwko nim. – Rozmawiałem niedawno z pewnym uznanym historykiem, który demonstruje bardzo niechętny stosunek do żołnierzy wyklętych. Nie wiedziałem, jaki jest tego powód, dopóki z naszej rozmowy nie wyszło, że  jego dziadek pracował w bezpiece, a ojciec był sekretarzem w jakimś komitecie PZPR. I co ten człowiek ma powiedzieć? Przecież jeśli żołnierze wyklęci byli bohaterami, to kim byli ludzie z resortu? – pyta retorycznie.

 

Źródło: „Gość Niedzielny”

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 665 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram