Papież Franciszek niektórym swoim krytykom nie odpowiada przez lata, innym nie każe jednak długo czekać… W tej drugiej grupie znajduje się amerykańska zakonnica s. Jeannine Gramick, która od dziesięcioleci angażuje się na rzecz środowisk LGBT w Stanach Zjednoczonych. Gramick nie spodobała się deklaracja doktrynalna „Dignitas infinita”; papież postanowił się więc z niej wytłumaczyć.
W kwietniu Dykasteria Nauki Wiary pod kierunkiem kard. Victora Manuela Fernándeza opublikowała deklarację doktrynalną „Dignitas infinita” o godności człowieka. Dokument dotyczy między innymi kwestii teorii gender. Autorzy tekstu zasadniczo skrytykowali tę teorię, stwierdzając w niej liczne głębokie wady i sprzeczność z nauką Kościoła katolickiego.
Stwierdzili też, że genderyzm dąży do zrównania wszystkich ludzi w obszarze płciowości, postulując niwelację różnic między mężczyznami i kobietami. Z tym nie chciała się zgodzić amerykańska zakonnica s. Jeannine Gramick. Jak poinformowała na łamach National Catholic Reporter, postanowiła wysłać do papieża Franciszka krytyczny list, wskazując na rzekome walory genderyzmu. Ojciec Święty postanowił jej odpisać. „Ideologia gender zrównuje wszystkich, bez względu na ich osobistą historię” – stwierdził. Dodał, że czym innym jest sposób odnoszenia się do osób „transpłciowych”, którzy „muszą być akceptowani i włączani do społeczeństwa”.
Papież Franciszek również w przeszłości korespondował z s. Gramick, dziękując jej za wieloletnią działalność. W 2022 roku zakonnica poinformowała też, że według jej wiedzy papież Franciszek krytycznie postrzega dokument Kongregacji Nauki Wiary z 2021 roku zakazujący błogosławienia par homoseksualnych i chce ten zakaz znieść. Jak się okazało w grudniu 2023 roku, była to prawda.
Źródło: ncronline.org
Pach