Posiadanie dzieci wymaga zbyt dużych wyrzeczeń i poświęceń – uważa 45 procent Polaków. Podobną opinię wyraziło 33 procent osób poniżej 20. roku życia oraz 44 procent rodzin wychowujących trójkę i więcej dzieci. Takie są wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Mamy i Taty.
Prezes fundacji Paweł Woliński poinformował, że zakończono właśnie szczegółowe badania diagnozujące postawy Polaków wobec małżeństwa i rodzicielstwa. Podkreśla, że wyniki są tyleż ciekawe, co alarmujące. – Małżeństwo nie jest już obecnie projektem na całe życie. Badani mówią o nim: to poświęcenie, sztywny podział ról, odpowiedzialność, brak swobody. Podczas gdy związek nieformalny jest relacją łatwiejszą, wypełnioną pozytywnymi emocjami: swobodą, spontanicznością, niezależnością – informuje Paweł Woliński.
Wesprzyj nas już teraz!
Z badań wynika również, że dziecko zabiera czas wolny i wymaga poświęcenia. – Ale dopiero wyniki wśród najmłodszych badanych (15-19 lat) sugerują, że gorzej dopiero będzie. Czy zatem pogłębienie i tak już katastrofalnych prognoz demograficznych jest nieuchronne? – Badania nie pozostawiają złudzeń, że mamy ostatnią szansę na podjęcie próby odwrócenia niekorzystnych trendów. Bardzo ważne jest zatem w jakiej skali i jak szybko podejmiemy działania – podkreśla Paweł Woliński.
Z badań wynika również, że małżeństwo to związek, który jest na całe życie, nie powinno się go rozwiązywać. Tak uważa 44 procent Polaków, w tym 29 procent w grupie poniżej 20. roku życia i 60 proc. rodzin wychowujących trójkę i więcej dzieci. Ślub kościelny czyni małżeństwo nierozerwalnym i pomaga budować trwały i szczęśliwy związek (61 procent, 33 procent i 78 procent). Badanie Omnibus przeprowadzone zostało w kwietniu 2012 roku przez Grupę IQS na zlecenie Fundacji Mamy i Taty.
KAI
luk