18 lipca 2017

Sąd Rejonowy w Ostrowi Mazowieckiej wydał we wtorek wyrok w sprawie matki, która przed czterema laty uciekła z dzieckiem z Danii. Decyzja zmienia postanowienie Sądu Okręgowego w Ostrołęce, który w 2015 roku uznał, że dziecko ma zostać wydane ojcu i zamieszkać wraz z nim. 


W ubiegłym roku Instytut Ordo Iuris zaangażował się w postępowanie dotyczące matki, która razem z synem uciekła z Danii w 2013 r. przed biologicznym ojcem dziecka. Ten – jak podkreśla kobieta – znęcał się nad nią psychicznie i nadużywał alkoholu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Sąd w Danii wydał jednak orzeczenie niekorzystne dla matki. W uzasadnieniu sędzia stwierdził, że chociaż pomiędzy nią i synem istnieje silna więź emocjonalna, to z uwagi na jej wyjazd do Polski bez zgody ojca, powinna zostać pozbawiona władzy rodzicielskiej.

 

Przed dwoma laty Sąd Okręgowy w Ostrołęce wydał postanowienie o wydaniu dziecka do Danii. W uzasadnieniu stwierdził, że jest to decyzja zgodna z dobrem syna oraz powoduje przywrócenie jego kontaktu z ojcem. W związku z powyższym, matka dziecka złożyła wniosek o zmianę tego postanowienia na podstawie art 577 KPC, który wskazuje, że sąd może skorygować werdykt z uwagi na dobro osoby, której postępowanie dotyczy.

Chłopiec przebywa w Polsce od 2013 r. Nie zna języka duńskiego i jest mocno związany z matką oraz jej rodziną.

 

Postępowanie w tej sprawie od zeszłego roku było monitorowane przez prawników Ordo Iuris. Pierwszy pełnomocnik matki oraz eksperci Instytutu wskazywali, że wydanie dziecka za granicę jest sprzeczne z jego dobrem. Również zgodnie z opinią Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów, ojciec budzi lęk w dziecku, a wydanie go do Danii może powodować u niego nieodwracalne negatywne skutki emocjonalne.

 

Sąd w uzasadnieniu przychylił się do tej argumentacji i stwierdził, że przekazanie chłopca ojcu jest sprzeczne z dobrem nieletniego. Zwrócił uwagę, że obawy matki przed powrotem do Danii są uzasadnione z uwagi na postępowanie karne, które toczy się tam przeciwko niej. Wskazał, że ojciec nie jest podejmuje kontaktów z dzieckiem na terenie Polski, chociaż matka nigdy nie była takim przeciwna.

 

W postępowanie włączyła się Prokuratura Rejonowa w Ostrowi Mazowieckiej oraz Rzecznik Praw Dziecka, którzy zgodnie wnosili o zmianę postanowienia Sądu Okręgowego poprzez pozostawienie dziecka w Polsce przy matce.

 

„Zgodnie z naszym stanowiskiem, sąd potwierdził, że dobro dziecka w pewnych sytuacjach musi mieć pierwszeństwo przed surowymi normami prawa międzynarodowego nakazującymi jego wydanie zagranicznemu rodzicowi. Co ważne, pod pojęciem dobra dziecka należy rozumieć również te jego elementy które powiązane są z prawem do tożsamości kulturowej i narodowej” – skomentował sprawę adwokat Jerzy Kwaśniewski.

 

Wyrok jest nieprawomocny.

 

Matkę dziecka reprezentowali: mec. Mariusz Truszkowski, a w imieniu Ordo Iuris –  mecenasi Jerzy Kwaśniewski oraz Maciej Kryczka.

 

 

Źródło: Ordo Iuris

 

RoM

 

 

 


Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 35 886 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram