31 maja 2022

Dzięki interwencji prawników z Ordo Iuris dzieci nie zostaną odebrane rodzicom

(Grafika: pixabay.com)

Sąd Rejonowy w Kielcach zdecydował o tym, aby nie umieszczać w pieczy zastępczej trójki dzieci, w tym dwojga niepełnosprawnych. Wcześniej małoletnim groziło odseparowanie od rodziców. Rodzinę reprezentowali prawnicy Instytutu Ordo Iuris.

Postępowanie zostało wszczęte po zawiadomieniu sądu rodzinnego przez kuratora nadzorującego wykonywanie władzy rodzicielskiej. Wobec rodziców padły zarzuty dotyczące zaniedbań w wywiązywaniu się z obowiązku szkolnego i edukacyjnego dzieci, zaniedbań higienicznych oraz warunków mieszkaniowych. W związku z tym, sąd zdecydował o umieszczeniu trójki dzieci w niespokrewnionej pieczy zastępczej, do czego ostatecznie nie doszło.

 Od czasu wydania pierwszego orzeczenia, rodzice pracowali nad swoją sytuacją życiową. Poprawili warunki mieszkaniowe oraz podnieśli kompetencje wychowawcze, stosując się do zaleceń kuratora.  Z uwagi na to, że część dzieci posiada orzeczenie o niepełnosprawności, ich matka poświęciła się opiece nad synami. Ciężar utrzymywania rodziny przejął w pełni ojciec dzieci. Pełnomocnicy rodziców wskazali również, że podejmując decyzję o umieszczeniu trójki rodzeństwa w pieczy zastępczej, pominięto fakt silnej więzi emocjonalnej między rodzicami a małoletnimi. 

Wesprzyj nas już teraz!

W marcu, dzięki interwencji prawników Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris, zostało uchylone postanowienie o umieszczeniu dzieci w pieczy na czas trwającego postępowania. Stało się to zanim dzieci zostały odebrane. Dzisiaj sąd zdecydował, że nie ma podstaw do tego, aby dokonać zmian zarządzeń opiekuńczych wobec rodziców. W ustnych motywach sąd wskazał, że uczestnicy wykonali niewątpliwie pracę nad poprawą sytuacji rodzinnej. Zmianie na lepsze uległa sytuacja mieszkaniowa oraz zostały podjęte starania w celu zmiany szkoły dla dwójki niepełnosprawnych dzieci najlepiej odpowiadającą ich specjalnym potrzebą.

Umieszczenie małoletnich dzieci w pieczy zastępczej powinno być ostatecznością jako najbardziej drastyczna form ingerencji we władzę rodzicielską. Decyzja o odebraniu dzieci nie może być podejmowana pochopnie. Niezmiernie cieszy, że w tej sprawie udało się zapobiec traumie dzieci związanej z rozłąką z rodzicami, zanim doszło do rozdzielenia rodziny – wskazuje adw. Magdalena Majkowska z zarządu Instytutu Ordo Iuris.

 

Źródło: Ordo Iuris

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 955 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram