2 października 2014

Dzień Dziecka Utraconego – obchody 15 października

(fot. REUTERS/Benoit Tessier)

W Polsce, według statystyk, co roku umiera około 50 tysięcy dzieci, z czego najwięcej, bo 40 tysięcy – w okresie prenatalnym. Z myślą o nich i ich rodzinach, 15 października obchodzony będzie na całym świecie Dzień Dziecka Utraconego. W Polsce jego inicjatorem było w 2004 roku „Dlaczego” – Organizacja Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych.

 

Najczęstszymi przyczynami umieralności dzieci i młodzieży w wieku 5-19 lat, stanowiącymi ponad połowę wszystkich zgonów w tej grupie wieku, są urazy i zatrucia – informuje psycholog Gabriela Wtorkiewicz. Niepokojący jest też wzrost liczby samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Na początku lat 90. samobójstwa stanowiły ok. 10 proc. zgonów w wyniku urazów, obecnie – już ponad 13 proc.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jednak wciąż najczęstszą przyczyną śmierci dzieci są poronienia – w ten sposób kończy się aż 50 proc. ciąż. „Z punktu widzenia medycznego to fizjologiczna konieczność, z punktu widzenia ludzkiego to jedna z największych tragedii, jakiej doświadcza połowa wszystkich rodziców” – zauważa Agnieszka Kuliga, współzałożycielka portalu dlaczego.org.pl – serwisu dla rodziców po stracie i rodziców dzieci chorych.

 

Według badań Fundacji Przetrwać Cierpienie, przeprowadzanych od grudnia 2012 roku do maja 2014 roku, ok. 27 proc. rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Głównymi przyczynami takiej sytuacji jest niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa. Natomiast aż 30 proc. kobiet, które poroniły, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego.

 

Z myślą o tych rodzicach, od kilku lat w różnych miastach powstają grupy wsparcia dla rodziców po stracie. Część z nich to profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Wiele jest jednak grup tworzących się spontanicznie, z inicjatywy rodziców, którzy chcą sobie pomagać – informuje portal dlaczego.org.pl

 

Zazwyczaj takie grupy gromadzą się przy kościołach i po Mszy św. przeżywają czas dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. W wielu miejscach organizuje się spotkania z psychologiem, który udziela indywidualnych konsultacji.

 

W tym roku także 15 października w wielu miastach odbędą się Msze św. w intencji rodziców i ich utraconych dzieci. Pierwszy raz Obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowano w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: KAI

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram