2 maja 2016

Dzień Flagi, dzień dumy i zadumy. Czy godnie traktujesz biało-czerwone barwy?

Początek maja obfituje w Polsce w święta. Ich różnorodne ideowe przesłanie powoduje, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Najbardziej znane: Święto Pracy i Święto Konstytucji 3 maja, niosą za sobą kontrowersyjny przekaz. 1 maja kojarzy się z komunizmem, a 3 maja z przepisami inspirowanymi oświeceniowym modernizmem i laicyzacją. Co innego Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, który przypada 2 maja.

 

Biało-czerwony sztandar to symbol Polski, Polaków i wszystkiego co się z polskością wiąże. Pod tymi barwami nasi przodkowie walczyli o wolność narodową oraz prawa religii katolickiej w uciemiężonej Ojczyźnie. Dla tych barw potrzebny jest szacunek, mimo iż celebryci lewicowo-liberalnych mediów chcieliby widzieć je w odpadkach, a nawet odchodach.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Polska flaga wywodzi się z herbu. Biel jest odwzorowaniem białego Orła, zaś czerwień pochodzi z tarczy herbowej. Biel to duchowa czystość, zaś czerwień to odwaga i waleczność. Nasza kolorystyka mówi więc kim jesteśmy, a raczej kim powinniśmy być, jaki jest ideał Polaka. Polak winien być czysty i w swojej czystości winien wykazywać się odwagą. Musimy walczyć ze złem, grzechem który plami. Chodzi tu zarówno o przewiny i niedociągnięcia w życiu osobistym jak i narodowym.

 

Wybór 2 maja na Święto Flagi nie jest przypadkowy. Dzień wypada między 1 a 3 maja, gdy zwyczajowo wywieszamy nasze ojczyste sztandary. 2 maja zwykle pozostawały niezdjęte. Do idealna okazja do refleksji nad naszą przeszłością, naszą godnością, honorem i dumą. Ponadto 2 maja 1945 Polacy wywiesili biało-czerwone barwy nad zdobytym właśnie niemieckim Reichstagiem, symbolem 6-cio letniej krwawej okupacji niemieckiej.

 

Tego dnia w okresie okupacji sowieckiej, zwanej przez niektórych Polską Ludową, zdejmowano biało-czerwone sztandary, które wysiały w dniu komunistycznego Święta Pracy.  Władcy z nadania Kremla nie życzyli sobie ozdabiania ulic i domostw w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, która przypomina o pragnieniu odrodzenia Polski, ale też ponad wiekowej niewoli, w tym rosyjskiej.

 

Polska flaga jest powodem naszej dumy i towarzyszy nam w dziejowych wydarzeniach z życia narodu, takich jak pogrzeby zasłużonych, pielgrzymki papieży czy też innych chwilach, gdy mocniej niż na co dzień czujemy się wspólnotą (Marsz Niepodległości, święta państwowe i ich społeczne obchody, a nawet zawody sportowe). Flagę musimy traktować z godnością, tak jak z olbrzymią czcią podchodzimy do naszej przeszłości i przodków. Pamiętajmy o tym 2 maja!

 

Michał Wałach

   

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram