W sobotę 13 kwietnia 2013, już po raz szósty obchodzić będziemy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto zostało uchwalone przez Sejm RP w 2007 roku. Wcześniej znane było jako Światowy Dzień Ofiar Katynia.
Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę upublicznienia przez Niemców informacji dotyczących odkrycia masowych grobów, w których spoczywają polscy obywatele, w ogromnej części oficerowie Wojska Polskiego. Wśród ofiar byli również lekarze, urzędnicy, naukowcy, artyści, a także księża i nauczyciele.
Wesprzyj nas już teraz!
„W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej” – czytamy w sejmowym uzasadnieniu.
Należy pamiętać, że ZSRR oficjalnie przyznał się do popełnienia tej straszliwej zbrodni dopiero po upływie pół wieku. 13 kwietnia 1990 roku, ówczesny prezydent Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow, przekazał polskiej stronie listy przewozowe NKWD z obozów w Starobielsku, Ostaszkowie oraz Kozielsku. Gorbaczow przyznał wówczas, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”.
W 2005 roku zakończyło się prowadzone przez stronę rosyjską śledztwo w sprawie mordu w lasach katyńskich. Prokuratura pracowała nad tą sprawą 14 lat. Orzekła, iż zbrodnia nie nosi znamion ludobójstwa, skutkiem czego nie postawiono nikogo przed sądem.
W 2010 roku rosyjska Duma przyjęła projekt uchwały potępiającej zamordowanie w lasach katyńskich tysięcy polskich obywateli. Dokument obarcza tą zbrodnią Józefa Stalina oraz jego współpracowników.
Paweł Ozdoba