Problem infiltracji Kościoła katolickiego przez lobby homoseksualne nie jest bynajmniej nowy. Różnorodne formalne struktury stanowiące motor napędowy tego procesu działają już od dziesięcioleci. Przykładem jest tzw. Wspólnota Queer (Queergemeinde) w niemieckim Münster.
Wspólnota powstała w 1999 roku – jej narodzin i rozwoju nie potrafili zatrzymać ani św. Jan Paweł II, ani Benedykt XVI. Po latach grupa z Münster stała się bardzo wpływowym ośrodkiem promocji teologii LGBT. W 2023 roku odniosła swój wielki sukces: jeden z jej głównych celów, czyli błogosławienie par homoseksualnych w Kościele, został zrealizowany przez kard. Victora Manuela Fernándeza.
Wspólnota Queer z Münster powstała w 1999 roku jako jedna z pierwszych tego rodzaju w Europie. Organizacja świętuje właśnie 25-lecie swojego istnienia. W sobotę dla członków wspólnoty odprawiono Mszę świętą, której przewodniczył emerytowany biskup pomocniczy Münster, Dieter Geerlings. Hierarcha przekonywał w homilii, że w przeszłości Kościół w swojej oficjalnej nauce „pogardzał ludźmi” w związku z ich orientacją i tożsamością seksualną. W ostatnich latach zrobiono wiele, na przykład w kościelnym prawie pracy, ale droga wciąż nie jest jeszcze zakończona. – Potrzeba rewolucyjnej cierpliwości – stwierdził biskup.
Wesprzyj nas już teraz!
Hierarcha przekonywał, że on sam bardzo wiele się nauczył podczas lat pracy ze Wspólnotą Queer. – Wierzymy dzisiaj, że homoseksualizm, biseksualizm, trans- oraz interseksualizm są różnorodnymi formami życia i jako takie stanowią część stworzenia, nie są sprzeczne z wolą Bożą – stwierdził hierarcha, jawnie zaprzeczając nauce Kościoła katolickiego.
Celebracja 25-lecia istnienia Queergemeinde została zauważona również przez ordynariusza Münster, bp. Felixa Genna, który przesłał pozdrowienia i słowa podziękowania za dotychczasową pracę w „przezwyciężaniu granic”. – Droga jest jeszcze długa, ale kroczymy nią – stwierdził.
Wspólnota Queer została założona w 1999 roku przez grupę homoseksualnych teologów. W każdą drugą niedzielę miesiąca jej członkowie uczestniczyli we Mszy świętej.
W swojej działalności Wspólnota Queer z Münster odwołuje się do innych organizacji, między innymi do założonej w 1977 roku grupy roboczej Homoseksualiści i Kościół oraz do powstałej w 1985 roku ekumenicznej wspólnoty Lesbijki w Kościele. Jak podaje w autodefinicji, Wspólnota jest „domem dla chrześcijańskich lesbijek, gejów, biseksualistów, transpłciowców, interseksualistów, queerowców i różnorodnościowców”.
Źródła: queergemeinde-muenster.de, Katholisch.de, PCh24.pl
Pach