2 stycznia 2022

83. rocznica śmierci Romana Dmowskiego. Warszawski Ratusz „usunie go” z przestrzeni miejskiej?

(Roman Dmowski. By Photo: Harris & Ewing color: Oldphotosincolor [Public domain], via Wikimedia Commons)

2 stycznia 2022 roku przypada 83. rocznica śmierci Romana Dmowskiego, polityka i dyplomaty, głównego twórcy Narodowej Demokracji, a także współtwórcy niepodległej Polski. Wiele wskazuje na to, że w tym roku może dojść do skandalicznego „usunięcia” tego wybitnego Polaka z warszawskiej przestrzeni miejskiej, zamieniając nazwę Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet.

Roman Dmowski urodził się 9 sierpnia 1864 roku we wsi Kamionek, która dziś znajduje się w granicach Warszawy. W życie społeczne angażował się od najmłodszych lat, bowiem gdy miał ich 17, założył tajną organizację uczniowską „Strażnica”. Jej głównym zadaniem był sprzeciw przed powszechną rusyfikacją. Organizacja przygotowywała tajne wykłady z języka polskiego, historii i literatury polskiej. W 1886 roku stał się studentem wydziału fizyczno-matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Dwa lata później dołączył do Ligi Polskiej, a w latach 1891 i 1892 kontynuował edukację w Paryżu.

Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, Roman Dmowski był „orędownikiem modernizacji kraju, doskonale rozumiejąc, że tradycję można ocalić tylko w nowoczesnych formach. Po I wojnie światowej wraz z Ignacym Janem Paderewskim, był delegatem odradzającej się Polski na konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie walczył o kształt przyszłych granic państwa”.

Wesprzyj nas już teraz!

Życiowe credo Dmowskiego zostało spisane w jednym z najważniejszych dzieł politycznych tj. „Myślach nowoczesnego Polaka” z 1903 roku.

„Jestem Polakiem – to znaczy, że należę do narodu polskiego na całym Jego obszarze i przez cały czas jego istnienia, zarówno dziś, jak w wiekach ubiegłych i w przyszłości; to znaczy, że czuję swą ścisłą łączność z całą Polską […] Jestem Polakiem – więc całą rozległą stroną swego ducha żyję życiem Polski, jej uczuciami i myślami, jej potrzebami, dążeniami i aspiracjami. […] Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka” – pisał Roman Dmowski.

Pomimo wielkich zasług Romana Dmowskiego, warszawski Ratusz i radni miasta chcą „usunięcia go” z przestrzeni miejskiej. Pod koniec listopada ubiegłego roku, Rada Warszawy poparła petycję o zmianę nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. Do jej przyjęcia wystarczyły głosy radnych Koalicji Obywatelskiej.

W obronie Ronda Romana Dmowskiego stanęli internauci, którzy zorganizowali kampanię #DmowskiZostaje. Specjalną petycję w sprawie pozostawienia nazwy Ronda Romana Dmowskiego można podpisać w tym miejscu.

 

Źródło: IPN, własne PCh24.pl

WMa

„Dmowski zostaje!” Dołącz do akcji SKCh im. Księdza Skargi

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram