6 stycznia 2015

Dziś grekokatolicy obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia

(By Goku122 (praca włąsna), [lic. CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)

Grekokatolicka Wigilia przypada trzynaście dni po Wigilii w Kościele rzymskokatolickim. Święta poprzedza 40-dniowy czas duchowego przygotowania. Wielu wiernych rezygnuje wówczas z posiłków mięsnych, a nawet nabiału.

 

Jak wskazuje ks. bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej ukraińskiego Kościoła grekokatolickiego jest to tzw. post Filipowy: – Rozpoczyna się on w listopadzie, od święta św. Filipa. To okres postu przygotowującego nas do spotkania z Nowonarodzonym Chrystusem. W Kościele Wschodnim okres przygotowania do Bożego Narodzenia nie ma jakichś specjalnych liturgicznych odrębności, tak jak jest to w okresie Wielkiego Postu. Nie ma rorat, nie ma nabożeństw. Jest to czas wstrzemięźliwości od zabaw, a także czas postu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Bezwzględny post obowiązuje w Wigilię. W czasie postnej kolacji, jedynego posiłku tego dnia, wierni dzielą się prosforą, czyli wypiekanym przaśnym chlebem – odpowiednikiem opłatka w Kościele rzymskokatolickim. Wigilia, zwana jest też Swiatym Weczerem. W tym dniu obowiązuje ścisły post, a wieczorem rodziny zasiądą do uroczystych kolacji. Na stołach będą m.in.: ryby, pierogi czy barszcz, ale przede wszystkim nie może zabraknąć kutii, która sporządzana jest z produktów rolnych: pszenicy, miodu, maku, orzechów i bakalii. Symbolizuje ona rodzące się życie i wieczne szczęście.

 

– W Wigilię wierni zasiadają do stołu – jest to przypomnienie żłóbka, jaseł. Stół łączy ludzi. Życzymy sobie, żeby ten stół wydłużył się na cały rok, na całe życie, by było to miejsce dla każdego. Łamiemy się prosforą – jest to chleb, którego używamy do liturgii. W liturgii wschodniej używa się chleba kwaszonego, nie opłatka. W różnych regionach naszego kraju są różne zwyczaje, np. wierni spożywają czosnek jako znak życia – zaznacza ks. abp Jan Martyniak ordynariusz metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyńsko-ukraińskiego.

 

Według danych za rok 2013 Kościół greckokatolicki w Polsce liczy ponad 33 tys. wiernych, skupionych w 134 parafiach, obsługiwanych przez 68 kapłanów eparchialnych i zakonnych oraz 77 siostry zakonne. Większość wiernych zamieszkuje województwa podkarpackie, małopolskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie.

 

KAI/radiomaryja.pl

 

KRaj

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 462 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram