Wyzwania dotyczące katechezy, omówienie diecezjalnego etapu synodu o synodalności i kwestie rodziny – to główne tematy 392. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (KEP), które 6 i 7 czerwca odbędą się w Zakopanem. Biskupi wezmą też udział w głównych obchodach 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Podhalu.
– Głównym tematem 392. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem będzie katecheza i związane z nią wyzwania. – 32 lata temu, jak wiemy, katecheza została przeniesiona do szkół. Wiemy też, że dziś sytuacja jest inna niż 30 lat temu. Część młodzieży i rodziców rezygnuje z uczestnictwa ich dzieci w katechezie w szkołach. Sytuacja jest bardzo zróżnicowana, jeśli chodzi o duże miasta i małe miejscowości, wschód i zachód Polski. Trudno tu mówić o jednym konkretnym modelu, stąd księża biskupi chcą się szerzej temu tematowi przyjrzeć. Podejmą kwestie związane z formą obecności katechezy w szkołach. Chcą przedyskutować tę kwestię w kontekście aktualnej sytuacji społecznej i politycznej – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.
Rzecznik KEP podkreśla, że temu zagadnieniu będzie poświęcona duża część zebrania plenarnego. Oprócz dyskusji na sali plenarnej odbędzie się także praca w grupach poświęcona bardziej szczegółowym kwestiom katechezy.
Wesprzyj nas już teraz!
Drugim istotnym tematem spotkania biskupów w Zakopanem będzie podsumowanie diecezjalnego etapu zwołanego przez papieża Franciszka synodu o synodalności.
Zbliża się powoli koniec pierwszego, diecezjalnego etapu tego synodu. Za koordynację całego tego procesu w Polsce odpowiada abp Adrian Galbas. On też z ramienia Episkopatu Polski będzie przedstawiał aktualny stan tego, co działo się i dzieje nadal w diecezjach. – Jest to moment przygotowania podsumowań i relacji diecezjalnych, pewnej syntezy tego procesu. Z tymi aktualnościami zostaną zapoznani księża biskupi, którzy będą także dzielić się swoimi obserwacjami ten temat. W diecezjach ten proces jest prowadzony w bardzo różny sposób. To posłuży do przygotowania do następnego etapu, który już wykroczy poza diecezje – zapowiada rzecznik KEP.
Biskupi – jak poinformował – podkreślają już teraz bardzo duże zaangażowanie w diecezjalny etap synodu różnych środowisk Kościoła w Polsce. Są to zarówno rozmaite ruchy i stowarzyszenia, jak i grupy, które dotychczas nie były bardzo aktywne w Kościele, a także grono osób indywidualnych. Duże było zwłaszcza zainteresowanie uczestnictwem w otwartych debatach synodalnych w poszczególnych diecezjach.
– Dziś jest może jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o konkretnych efektach [tego etapu synodu – red.], ale możemy się spodziewać, że dokumenty syntetyzujące ten etap zostaną w najbliższym czasie przygotowane i zapewne w dużej części opublikowane do dalszych prac synodalnych – dodał ks. Leszek Gęsiak SJ.
Wśród innych tematów zebrania plenarnego znajdzie się m.in. podsumowanie pierwszej kadencji działalności Kościelnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, omawiane też będą kwestie dotyczącego rodziny w związku z zakończeniem ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Amoris Laetitia i przed zaplanowanym na 22-26 czerwca X Światowym Spotkaniem Rodzin, które odbędzie się w Rzymie.
Dwudniowe obrady biskupów odbywać się będą w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem. Rozpoczną się w poniedziałek 6 czerwca o godz. 11.00. Kwadrans wcześniej odbędzie się briefing dla mediów, w którym weźmie udział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Przed samymi obradami będzie także możliwość wejścia na salę plenarną dla fotoreporterów.
Po obradach pierwszego dnia biskupi udadzą się pod Wielką Krokiew, gdzie o godz. 18.00 przy ołtarzu polowym sprawować będą uroczystą Mszę św. w ramach obchodów 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem. Papież Polak odprawił tam w 1997 r. Eucharystię z udziałem około 300 tys. wiernych, a przedstawiciele społeczności tatrzańskiej złożyli Ojcu Świętemu hołd.
Mszy św. w poniedziałek 6 czerwca przewodniczyć będzie i wygłosi homilię przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Przed obradami drugiego dnia biskupi udadzą się do Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach w Zakopanem, aby o godz. 7.00 rano, w ramach zakończenia Roku Amoris Laetitia odprawić tam Mszę św., której będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosi zastępca przewodniczącego Episkopatu Polski i metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Msza św. będzie transmitowana na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej.
Zebranie plenarne zakończy się we wtorek 7 czerwca ok. godz. 13.30. O 14.00 zaplanowano w „Księżówce” konferencję prasową podsumowującą obrady biskupów.
Obchody 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Zakopanem trwają na Podhalu od kwietnia br. W ramach jubileuszu odbywają się zarówno modlitwy, pielgrzymki i liturgie, jak i wydarzenia o charakterze kulturalnym, charytatywnym czy sportowym. Przypominają one o najważniejszych momentach sprzed ćwierćwiecza.
– 25 lat temu to było wielkie wydarzenie nie tylko dla naszej archidiecezji, ale dla całej Ojczyzny – podkreśla ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej, który zaprezentował dziś w Warszawie program jubileuszowych obchodów. – Papież przebywał w Ojczyźnie przez dłuższy czas, wygłosił bardzo ważne homilie, które rozważamy do dziś, ale rzeczywiście punktem centralnym była dla nas kilkudniowa wizyta w Zakopanem. Oprócz Mszy św. był odpoczynek, niesamowite chwile przelotu nad Tatrami i innymi górami. To wszystko zapisało się bardzo mocno w pamięci wiernych i w tożsamość całego Podhala. Chcemy to teraz świętować – dodał ks. Michalczewski.
– Centralnym symbolem tamtych wydarzeń stał się krzyż. Ojciec Święty nawoływał nas, abyśmy bronili krzyża; aby nigdy tego krzyża nie zabrakło w przestrzeni publicznej, a przede wszystkim aby nigdy go nie zabrakło w naszych rodzinach i domach. Wszystkie obchody są wpisane w to hasło obrony krzyża. Służy temu też zorganizowana przez Archidiecezję Krakowską akcja #niewstydzesiekrzyza w mediach społecznościowych – przypomniał ks. Michalczewski.
Jednak głównym wydarzeniem ma być sprawowana 6 czerwca pod Wielką Krokwią Msza św. z udziałem Episkopatu Polski. Towarzyszyć jej będą symbole nawiązujące do liturgii sprzed 25 lat. Na ołtarzu polowym umiejscowiona będzie figura Matki Bożej Ludźmierskiej, przy której różańcem modlił się Jan Paweł II. Sam ołtarz zostanie postawiony w tym samym miejscu, w którym stał 25 lat temu, skierowany w stronę krzyża na Giewoncie. O Eucharystii z 1997 r. przypominać też będą tron papieski i klęcznik a podczas liturgii będzie używany kielich, którego używał Jan Paweł II.
Archidiecezja Krakowska zaprasza na uroczystość każdego, kto pragnie uczestniczyć w uroczystościach. Zwraca jednak uwagę, aby przyjechać odpowiednio wcześniej, gdyż drogi dojazdowe do skoczni na Wielkiej Krokwi będą zamknięte. Wyznaczone będą miejsca parkingowe przy ul. Przewodników Tatrzańskich, skąd pieszo będzie można się udać pod skocznię. Na miejsce liturgii przyjedzie też 700 dzieci komunijnych, co ma nawiązywać do spotkania najmłodszych z Ojcem Świętym 25 lat temu. Oprawę muzyczną zapewnią trzy chóry i 60 muzykantów. Transmisję z Mszy św. przeprowadzi TVP. – Ale mamy nadzieję, że na miejscu będzie dużo wiernych, wszystkich serdecznie zapraszamy – zachęcił ks. Łukasz Michalczewski.
Archidiecezja Krakowska zaprasza na jeszcze jedno wydarzenie związane z osobą Ojca Świętego. We wtorek 7 czerwca o godz. 16.00, dwie godziny po zakończeniu obrad Episkopatu, w Krzeczowie przy drodze S7 na trasie z Krakowa do Zakopanego, poświęcony zostanie krzyż będący wotum wdzięczności Janowi Pawłowi II, postawiony w 2020 r., w 100. rocznicę jego urodzin. Krzyż zostanie poświęcony przez abp. Marka Jędraszewskiego, a w uroczystości wezmą udział inni biskupi oraz m.in. przedstawiciele krakowskiego duszpasterstwa młodzieży.
Źródło: KAI
TK