W piątek ciąg dalszy obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Odbywać się będą one na Węgrzech w województwie Csongrád w Ópusztaszer i Szegedzie.
12 marca 2007 parlament węgierski przyjął deklarację uznającą dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, deklarację poparło 324 posłów, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 podjął przez aklamację Sejm.
Wesprzyj nas już teraz!
Z okazji Dnia Przyjaźni na Węgry wybrał się wczoraj prezydent Bronisław Komorowski, który wziął udział w obchodach na budapeszteńskim pl. Bema, spotkał się także z przedstawicielami węgierskiej Polonii.
W programie dzisiejszych obchodów jest spotkanie prezydentów Polski i Węgier w Narodowym Parku Pamięci Historycznej. Nastąpi też przekazanie flagi Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Zostaną zasadzone dęby symbolizujące przyjaźń między narodami.
15 marca odbył się „Wielki Wyjazd na Węgry” .Polacy chcieli okazać solidarność z narodem węgierskim oraz wesprzeć premiera Orbana. W demonstracji wzięło udział około 3000 Polaków – przedstawicieli polskich środowisk prawicowych, którzy dotarli do Budapesztu specjalnym pociągiem i autobusami. Zdaniem organizatorów wyjazdu,„nasi węgierscy bracia, mogą liczyć, że nie zostawimy ich samych, kiedy próbuje im się narzucać niekorzystne rozwiązania problemów gospodarczych, a dyktat płynący z Brukseli, próbuje się stawiać ponad wolę narodu”.
W tym roku tysiącletnia już więź nabiera szczególnego znaczenia. Poza wzmacnianiem istniejących już związków, opartych na historycznych fundamentach, Dzień Przyjaźni odgrywa ważną rolę w kontaktach gospodarczych i kulturalnych.
Źródło: polonia.hu
luk
Więcej o „Wielkim Wyjeździe na Węgry” czytaj tutaj