31 października 2016

Dzisiaj popracujesz sześć, za pół roku dziesięć godzin. Pracodawcy chcą elastyczności czasu pracy

(Autor: Sogarer (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons)

Pracodawcy chcą, aby Kodeks pracy umożliwiał większą elastyczność czasu pracy. Proponują tzw. konta czasu, a ich rekomendacja znalazła się w najnowszej edycji „Raportu o pracy” autorstwa Pracodawców RP. Związki zawodowe mają świadomość konieczności zmian, ale ich zdaniem elastyczność to nie wszystko.

 

Proponowane rozwiązanie zakłada, że w razie przestojów w zamówieniach firma mogłaby zdecydować o odesłaniu pracowników do domu np. po 6 godzinach. Mimo tego otrzymywaliby wypłatę w pełnym wymiarze – tak jak gdyby wykonywali swoje obowiązki przez 8 godzin, zgodnie z tym co w polskim prawie stanowi cały etat.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Gdy firma będzie miała dużo pracy, a pracownik zgromadził już dodatkowe godziny, za które mu zapłacono chociaż ich nie przepracował, to szef będzie miał prawo zdecydować o pozostawieniu go w pracy. Pracownik nie otrzyma dodatkowo płatnych nadgodzin.

 

Podobne rozwiązania mają zastosowanie w niektórych krajach zachodnich. Na jego wprowadzenie liczą m.in. przedsiębiorstwa z Niemiec. Chciałyby stosować nad Wisłą takie same rozwiązania, jakie sprawdzają się za Odrą.

 

Zdaniem Barbary Surdykowskiej z „Solidarności” obecne przepisy są niezadowalające i powinny ulec zmianie. Elastyczność nie jest jednak naczelną wartością czasu pracy, a pracownik musi mieć zagwarantowany czas wolny i równowagę między aktywnością w zakładzie a własnymi sprawami.

 

Proponowanymi przez Pracodawców RP zmianami zajmie się Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy.

 

Źródło: onet.pl

MWł

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram